Nowy mszał ze zmianami Franciszka


Opublikowano nowe włoskie wydanie Mszału Rzymskiego z którego korzystanie  ma być obowiązkowe we Włoszech od Wielkanocy 4 kwietnia 2021 r., a z którego księża mogą zacząć korzystać już teraz.

Avenire, oficjalna gazeta Konferencji Biskupów Włoch, opublikowała artykuł dotyczący prezentacji pierwszego egzemplarza nowego wydania Papieżowi Franciszkowi które odbyło się 28 sierpnia. Artykuł mówi, o następujących zmianach w mszale: 

Modlitwa Ojcze nasz zawiera dwie zmiany. Jedną która została wprowadzona już w zeszłym roku dokonaną przez Franciszka: „Nie wódź nas na pokuszenie” [e non ci indurre in tentazione] będzie teraz brzmiało „Nie opuszczaj nas w pokusach [non abbandonarci alla tentazion].

Druga: słowo „także” [anche] zostanie dodane do wiersza „ponieważ [także] przebaczamy naszym winowajcom”. [come anche noi li rimettiamo].

Gloria, zaczynająca się od „Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli, [pace in terra agli uomini di buona volontà],  będzie brzmieć: „Chwała Bogu na wysokościach i pokój na ziemi ludziom, umiłowanym przez Pana[pace in terra agli uomini, amati dal Signore].

Poprawianie Modlitwy Pańskiej  jest według bardzo wielu, nieuzasadnionym i niezrozumiałym sianiem zamętu. Katolicy dobrze wiedzą co oznaczają słowa które nie podobały się Franciszkowi.  Niestety teraz część na pewno zacznie się zastanawiać, co znaczy że Bóg może „opuszczać nas w pokusach”.

O tych trzech zmianach mówi artykuł Avenire , jednak pojawiły się głosy,  pisze o tym m.in. cruxnow.com, oraz praytellblog.com , że w modlitwie eucharystycznej również dokonano zmiany.

Słowa konsekracji które brzmią: Bierzcie i pijcie z niego wszyscy: To jest bowiem kielich Krwi mojej nowego i wiecznego przymierza, która za was i za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów. To czyńcie na moją pamiątkę.

Nowe włoskie wydanie mówi, że krew Jezusa została przelana „per tutti” – „za wszystkich” – a nie „per molti”, co oznacza „za wielu”.

Słowa konsekracji wina mają więc brzmieć: Bierzcie i pijcie z niego wszyscy: To jest bowiem kielich Krwi mojej nowego i wiecznego przymierza, która za was i za wszystkich będzie wylana na odpuszczenie grzechów. To czyńcie na moją pamiątkę.

O tym, że jest to błąd, pisał do niemieckich biskupów którzy takie tłumaczenie stosowali, w roku 2012 roku Benedykt XVI. Zalecił je zmienić, jednak niewielu go posłuchało.

Od dawna pojawiają się głosy duchownych twierdzące, że zmienione tłumaczenie, niezgodne z Tradycją i Ewangelią, może oznaczać, a według części z pewnością oznacza nieważność konsekracji.

Jakie jest uzasadnienie słów: Dla was i dla wielu?

Katechizm wydany dekretem Soboru Trydenckiego, na polecenie papieża, św. Piusa V stwierdza:  Nie bez powodu więc nie użyto słów dla wszystkich , gdyż w tym miejscu mówi się tylko o owocach męki, a tylko wybrańcom przyniosła owoc zbawienia”.

Nowe wydanie mszału preferuje więc raczej ekumeniczną poprawność, niż prawdy wiary. Te same wnioski można wyciągnąć ze zmiany tłumaczenia Gloria. Unikanie mówienia o„ ludziach dobrej woli ” wpisuje się w zaprzeczanie modernistów co do istnienia ludzi o złej woli. Jedno i drugie nie pasuje do dążeń ku globalnemu tworowi religijnemu. Dzisiejszy Kościół modernistyczny, to nie jest Święty Kościół Katolicki.


PS.  Trzeba wyraźnie podkreślić że sfałszowane tłumaczenie jest stosowane nie tylko przez Niemców.  Te samowolne zmiany tolerowane są w innych krajach od kilkudziesięciu lat. Media piszące o nowym włoskim mszale nie informują, co też ma znaczenie,  że wcześniejsze wydania również zawierają zmienione słowa konsekracji. Najistotniejsze jest, że wszystkie te zmiany mają początek w rewolucji, jakiej dokonano w 1969 roku, stwarzając od podstaw nowy mszał i zlecając jego tłumaczenie na języki narodowe.  O nowym mszale warto poczytać więcej TUTAJ

 

A. Szaroleta


Źródła: cruxnow.com, avvenire.it, lifesitenews.com,  fot. z mszału za: praytellblog.com

POLECAMY:

Krótka analiza krytyczna NOM (Nowej Mszy)

Ojcze Święty! Po przeanalizowaniu, we współpracy z innymi teologami, Novus Ordo Missae, który został przygotowany przez ekspertów Komisji ds. Wcielenia Konstytucji o Liturgii, po modlitwie i długim namyśle, czujemy się w obowiązku wobec Boga i Waszej Świątobliwości zakomunikować następujące spostrzeżenia: CZYTAJ DALEJ


 

Codziennie wieczorem wspieramy osoby wyrażające swoje poddanie się woli Boga naszą modlitwą:


ZASADY PUBLIKOWANIA KOMENTARZY
Prosimy o merytoryczne komentarze. Naszym celem jest obnażanie kłamstwa, a nie przyczynianie się do potęgowania zamętu. Dlatego bezpodstawne opinie zaprzeczające obiektywnej prawdzie publikujemy wyłącznie, gdy zachodzi potrzeba reakcji na fałszywe informacje.

16 odpowiedzi na „Nowy mszał ze zmianami Franciszka”

 1. Awatar vrs

  Po kolei o tym co w Cruxie i w związanym z Opus Dei „lifesitenews” nie napiszą:
  1) Nazwa „Mszał Rzymski” w odniesieniu do Mszału, który wprowadził G. Montini, stworzonego przez zespół H. Bugniniego, jest wprowadzająca w błąd, gdyż sugeruje ciągłość z poprzednimi, historycznymi Mszałami Rzymskimi, której nie ma, gdyż tradycyjny ryt rzymski z Kanonem rzymskim jako rdzeniem tego rytu był poprzez praktyczne wprowadzanie zastosowania tego Mszału de facto likwidowany. To właśnie ów Mszał i mająca swój początek w konstytucji Sacrosanctum Concillium praktyka powszechnego tłumaczenia Ordinis Missae w tym słów Konsekracji na języki ludowe a nie obecna decyzja Franciszka jest źródłem całego zamieszania.

  2) Zamieszanie ze słowami „pro multis”a właściwie ich brakiem w słowach Konsekracji NOM w różnych wersjach językowych też nie jest rzeczą nową. Tolerowano to (np. jeśli chodzi o wersję anglojęzyczną) i za „ŚWIĘTEGO” Pawła VI, i za „ŚWIĘTEGO” Jana Pawła II (a wręcz „klepnięto” w styczniu 1974 – https://www.vatican.va/roman_curia/congregations/cfaith/documents/rc_con_cfaith_doc_19740125_instauratio-liturgica_en.html ). Pisanie zatem teraz że to jakiś wymysł „diabolicznego” Franciszka, będący jakimś tam nowym zagrożeniem, grożącym nieważnością Konsekracji JEST PRZYSŁOWIOWYM ROBIENIEM LUDZIOM WODY Z MÓZGU.

  Polubienie

  1. Awatar A. Szaroleta

   Tego co Pan pisze o Mszale Rzymskim czy o wymienionych papieżach nie neguję. Za każdym razem dotykamy tylko wierzchołka góry lodowej. Nie zawsze jest czas czy możliwość na poruszanie całej historii modernizmu dla udowodnienia że coś jest błędem. Ci którzy mają czas, możliwości i środki nie robią tego co powinni. Można mieć setki tysięcy albo miliony czytelników którzy tak naprawdę z zalewu wiadomości nie wyciągają logicznych wniosków bo nikt nie chce żeby takie wyciągnęli. O soborze można robić krytyczne wykłady i jednocześnie mówić np że Paweł VI nie wiedział co robi. I co z tego wszystkiego wynosi przeciętny człowiek, jeśli nawet przebrnie przez wszystkie informacje, skoro zgubi całe sedno? Dla mnie to jest właśnie robienie wody z mózgu. Ja staram się pisać wprost co uważam za ważne i właściwe. Można mi zarzucić że mam na jakiś temat mało wiedzy (przyjmuję z pokorą), ale nie, że komuś robię „wodę z mózgu”.

   Polubienie

   1. Awatar vrs

    Przykro mi że odebrała Pani ostatnie zdanie jako adresowane do siebie. Jak napisałem we wstępie moja wypowiedź odnosi się do mediów w stylu lifesitenews, które podała Pani jako źródło wiadomości o „nowym Mszale” a których modus operandi opiera się na waleniu w J. M. Bergoglio i udawaniu że wraz ze swymi pomysłami pojawił się niczym deus ex machina.

    Polubienie

    1. Awatar A. Szaroleta

     Dziękuję za sprostowanie. Ani cruxnow ani lifesitenews które podaję jako źródła o nieważności konsekracji nie wspominają ani słowem. Dlatego uznałam te słowa za adresowane do mnie

     Polubienie

 2. Awatar Kalina
  Kalina

  A czy większym sianiem zamętu nie jest podważanie słów Papieża?

  Polubienie

  1. Awatar A. Szaroleta

   Nie slyszalam zeby papież obwołał się Bogiem, ale z niepokojem stwierdzam że niektórzy go tak traktują. Sianiem zamętu jest podważanie słów Pana Boga, zmienianie Ewangelii i nauki Kościoła. Papież ma OBOWIĄZEK strzec depozytu wiary zawartego w Piśmie Św. i Tradycji. Nie jest ponad tym. Papież nie jest Bogiem. A katolik ma być posłuszny bardziej Bogu niż ludziom. Pani odpowiada za swoją duszę, więc warto się zorientować gdzie jest prawda .
   https://niewolnikmaryi.com/2020/02/07/papiez-nie-jest-bogiem/

   Polubienie

  2. Awatar Adam
   Adam

   Sianiem zamętu jest podważanie słów Chrystusa. Nad papieżem (czyt. Pastorem) Franciszkiem jest Bóg i Ewangelia.

   Polubienie

 3. Awatar Adam
  Adam

  Zaczyna się.

  Polubienie

 4. Awatar Ala
  Ala

  Chodzę na „zwykłą” Mszę Świętą i na niej spotykam Jezusa w Eucharystii. Przychodzi w swoim Ciele i Krwi. Nie raz dał Pan poznać swoją Obecność. I to jest najważniejsze, żeby przyszedł Pan Jezus do mojego serca i żeby w tym sercu mieszkał, abym żyła i uczyła się dzielić Jego Miłością.
  Pozdrawiam

  Polubienie

  1. Awatar Gabryjel13
   Gabryjel13

   Jest kolejna schizma która prowadzi kościół katolicki do upadku. Chodzi o utworzenie kościoła powszechnego światowego ekumenicznego który zjednoczy ludzi w jednej instytucji i w tolerancji tylko że bez ewangelia i bez Boga. Nie o takie zjednoczenie chodzi Jezusowi. Dla tego nastąpi wielki upadek Religi rządów i moralności. Kolejny etap to oczyszczenie ludzkości od plewu. Gdyby każdy z nas ruszył sumienie i chciał dostrzec prawdę i swoje grzechy i to co jest tak naprawdę warzne to już byśmy żyli w innym świecie.

   Polubienie

 5. Awatar Arkadiusz Niewolski

  Stawanie w obronie prawdy katolickiej według modernistów  jest sianiem zamętu. Czym w takim razie jest wygłaszanie herezji i poprawianie, a nawet pisanie nowej ewangelii przez ludzi (hierarchię modernistyczną) ?

  Polubione przez 1 osoba

 6. Awatar Józefa
  Józefa

  Jeśli ktoś cgce poprawiać Bożą wole ten bedzie się przed nim tłumaczył z wprowadzania na drogę herezji za dusze pogubione .Ludwik Grinion de Monford już dawno głosił że szatan ma gniazdo na watykanie .dlatego go otruto. A wogule to po cozmieniać modlitwy znzne od wiekow kosciół niemabyc modny ale wierny Bogu. I tylko Bogu nie ludziom -idlaczego tylko tzw.posłuszenstwo niezmienia sie na modernistyczne pojęcie -pełna wolnosc wobec papierza bo to także grzeszny człowiek .jak moza byc slepo poslysznym komus kto bije innych po łapach .i jak można .mowic -niejestem godzien abys przyszedl domnie -a potem buch komunie na łape bo jakis tam wirus .a potem -Bóg uzdrawia -i to jest robienie wody z muzgu .

  Polubienie

 7. Awatar Jadwiga
  Jadwiga

  Jaka zmiana glowa kosciola KATOLICKIEGO jest odpowiedzialna za kosciol i nauczanie ,,zadne zmiany nie beda nam robic metlik w glowie ,,moga robic tym co w BOGA W TROJCY JEDYNEGO ,,,POWTARZAM W TROJCY JEDYNEGO JEDYNEGO nie wierza ,,obrazaja nasza religie nauczanie ,i chca sie zaliczac do kosciola i wspolnoty ,,,,niech sie odwroca od szatanskiego postepowania ,,i Bija w piersi ,,bo jest PIEKLO i NIEBO ,,,,,i gdzie chca ,,,,Isc,,,,,,,,no wlasnie ,,,ludzie czas sie wypelnil,,,,
  Jezu miej Milosierdze dla nas i calego Swiata ,,,BLAGAMY

  Polubienie

  1. Awatar Teresa Lisek
   Teresa Lisek

   W pełni popieram komentarze ( gdyż nie chcę się powtarzać,bo jestem tego samego zdania. Popieram, panią A.Szarolete,p.Ale,,p. Adama ,p .Jozefa, p .Jadwige w całej tej tej prawdzie.

   Polubienie

 8. Awatar Gdzie idziesz katoliku ? – Niewolnik Maryi

  […] Nowy mszał ze zmianami Franciszka […]

  Polubienie

 9. Awatar Katolik
  Katolik

  Po co jakieś kombinacje ze słowami w modlitwie Ojcze nasz .
  W Ewangelii jest napisane jak Pan Jezus uczył tej modlitwy apostołów i tyle w tym temacie.
  A przy okazji my ludzie mamy takie właśnie wady, słabości itp itd że ciągle chcemy coś upiększać, ulepszać często w dobrej wierze a wychodzi jak zwykle np. Maryją w Fatimie dokładnie przekazuje jak ma wyglądać nabożeństwo Fatimskie wynagradzające w pierwsze 5 sobót miesiąca a jak wygląda to w praktyce???
  I jest Kościół Katolicki zatwierdzi oficjalnie tą praktykę ile jeszcze trzeba czekać już minęło jakieś 100lat

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com

%d blogerów lubi to: