Tekst odnosi się do Mszy św. w tradycyjnym rycie rzymskim, co zresztą każdy zauważy w dalszej części dotyczącej rozważań. Więcej ważnych informacji o różnicach między nową mszą a Mszą Wszechczasów można przeczytać w Krótkiej analizie krytycznej NOM. A o owocach posoborowej nowej mszy – uczty tutaj.
…
Jak już wam wiadomo z katechizmu, Msza święta, Przenajświętsza Ofiara, acz bezkrwawa, jest powtórzeniem krwawej Ofiary Jezusa na drzewie krzyża: jest, co do istoty tą samą Ofiarą i tylko sposób ofiarowania jest różny, bo w obydwóch Ofiarnikiem i Ofiarą jest ten sam Jezus, który Mszę św. na ostatniej wieczerzy ustanowił. A więc Msza św. jest to nieustająca Ofiara Nowego Zakonu, w której Pan Jezus pod postaciami chleba i wina swemu Ojcu niebieskiemu przez ręce kapłana ofiaruje się w sposób niekrwawy, jak nie gdyś na krzyżu ofiarował się w sposób krwawy.
Figurą Mszy św. była ofiara Melchizedecha, a jeszcze w Starym Zakonie przez proroka Malachjasza Pan Bóg rzekł o niej: “Nie mam chęci do was (żydów) i daru nie przyjmę z ręki waszej. Bo od wschodu słońca aż do zachodu wielkie jest imię moje między narody, a na każdem miejscu poświęcają i ofiarują Imieniowi memu Ofiarę czystą”… (Mal. I. 10, 11.).
Msza św. daje Komunję św., która jest celem wszystkich Sakramentów; jest w całem naczeniu tajemnicy wiary św., miłości, jedności, t.j., uzupełnieniem życia duchownego, opowiada Dr. Anielski, św. Tomasz. Msza św. jest-to wcielony Jezus Chrystus wieczyście w pośród świata; a składamy tę św. Ofiarę nie tylko Bogu samemu, lecz i czcimy przy tem także pamiątkę Świętych i z owoców Mszy św. korzysta cały Kościół czyli żywi i umarli.
Pamiątkę Świętych Pańskich czcimy przy Mszy św. w ten sposób, że dziękujemy Panu Bogu za udzieloną im łaskę i świętość, oraz prosimy ich o wstawienie się za nami. Główne części Mszy świętej są: Ofiarowanie, Przemienienie, Komunja.
Składamy P. Bogu przenajwiętszą Ofiarę Mszy św., jako Ofiarę uwielbienia, dziękczynienia, pojednania i prośby. Abyś owoce ze Mszy św. otrzymał, spojrzyj w myśli na to Serce Matki Bolesnej. Potem w skupieniu ducha, unikając roztargnień po Mszy św.— ofiaruj Bogu serce swoje.
Mszy św. na całej kuli ziemskiej codzień odprawia się około 400,000: zwracaj myśl ku tym przenajśw. Ofiarom, a skorzystasz! Mszę św., gdy kapłan odprawia: czci Boga, rozwesela Aniołów, Kościół buduje, wspiera żywych, zmarłym zbliża niebo, sam staje się uczestnikiem wszelkiego dobra. Sam Bóg w objawieniu rzekł, że jedna Msza św. nierównie większą chwałę Bogu przynosi, niż Święty może uczynić przez wszystkie swe gorące pragnienia. Przeto, często słuchaj Mszy św. i ofiaruj Bogu cześć i chwałę, którą stąd ma, w ten sposób możesz P. Boga uczcić najlepiej i najlepiej zaspokoić swe serce gorliwe o chwałę Bożą.
Słuchanie Mszy świętej czyni nas miłymi w oczach Boga-Ojca, mimo naszych grzechów ciężkich, a sprawiedliwych w dobrem utwierdza. Msza św. jest źródłem łask, broni od kar i klęsk zasłużonych, szczególnie od nagłej śmierci, jedna łaskę pokuty. Jest jedynym środkiem należnego uczczenia Boga i podziękowania za łaski, przebłagania sprawiedliwości Boskiej, uproszenia łask potrzebnych. Jest nie tylko obrazem i pamiątką Męki Jezusa Chrystusa, ale powtórzeniem rzeczywistej Ofiary krzyżowej bezkrwawo; idąc na Mszę św. pamiętajcie że idziecie jakby na górę Kalwarji!.
Msza św. jest największym cudem Boga Wszechmocnego, duszą wiary św.,— jest-to rdzeń religji katolickiej, słońce całego świata chrześcijańskiego. Zatem wielkiej wagi jest słuchanie Mszy świętej.— Z powodu nieskończonej wartości Mszy św. możemy otrzymać więcej zasług, niż oddając majątek ubogim, lub odbywając pielgrzymkę do miejsc cudownych, powiada św. Bernard.
Przenajśw. Ofiara Mszy. św. zastępuje wszystkie ofiary. Znaczenie jej większe, niż świętych Sakramentów, które są narzędziem miłosierdzia tylko dla żywych ze strony Boga,— zaś Msza św. morzem niewyczerpanem i dla umarłych nawet!! Ile promieni w słońcu lub gwiazd na niebie — tyle tajemnic zawiera Msza święta, powiada Doktor Seraficki, św. Bonawentura. W przenajśw. Ofierze Krzyża było ukryte Bóstwo, a we Mszy św. nawet człowieczeństwo: całe niebo zdumione tą pokorą i dobrocią Pana Jezusa.
Od “Podniesienia” do Komunji kapłana Jezus Chrystus jest obecnym na Ołtarzu prawdziwie, odnawiając dzieło Odkupienia rodzaju ludzkiego!
Msza święta składa się ze WSTĘPU, OFIAROWANIA, PRZEMIENIENIA, KOMUNJI.
Wstęp, czyli Msza katechumenów: INTROIT, EPISTOŁA, EWANGELIA, CREDO.
I. OFIAROWANIE ZAWIERA: Ofiarowanie Chleba i wina, umycie rąk, Prefację i Sanctus.
II. PRZEMIENIENIE, czyli “Podniesienie” (przeistoczenie) aż do komunji kapłańskiej, część najgłówniejsza, podczas której należy się klęczeć, zawiera: CANON, PATERNOSTER, AGNUS DEI.
III. KOMUNJA KAPŁAŃSKA.
Zakończenie: ORATIONES COLLECTAE, ITE MISSA EST. “Błogosławieństwo, Ostatnia Ewangelja” (św. Jana.)
SPOSÓB ROZMYŚLANIA ŻYCIA JEZUSA CHRYSTUSA WE MSZY ŚW. (OBRZĘDACH):
INTROIT — 4000 lat, KYRIE i GLORIA — Narodzenie P. Jezusa; orationes “COLLECTAE” — życie ukryte Jezusa Chrystusa; EPISTOŁA I EWANGELIUM —Jezus Chrystus głosi Ewangelję żydom, a potem Apostołowie — poganom. CREDO — rozszerzenie nauki Jezusa Chrystusa.
I. OFIAROWANIE — Jezus Chrystus przygotowuje się przez post i modlitwę na Mękę. PREFACJA — tryumfalny wjazd P. Jezusa do Jeruzalem.
II. PRZEMIENIENIE czyli “Canon” : za żywych ; — “memento”— Jezus Chrystus modli się za Kościół przy Ostatniej Wieczerzy.
ŻEGNANIE pięć razy przed “Podniesieniem” ;—Jezus Chrystus stawiony na sąd przed Annaszem, Kaifaszem, Piłatem, Herodem i znów Piłatem. SAMO “Podniesienie” — ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa; ZNOWU pięć razy żegnanie: HOSTJĄ — pięć Ran; dalej trzyrazy żegnanie Hostji i Kielicha — konanie przez trzy godziny na krzyżu.
PATER NOSTER —siedm słów na Krzyżu, łamanie “Hostji”— śmierć P. Jezusa. AGNUS DEI — żołnierze nawracają się, lud i setnik. KOMUNJA KAPŁANA — Złożenie Ciała Zbawiciela naszego Jezusa Chrystusa do grobu. ZAKOŃCZENIE “Dominus vobiscum”— Zmartwychwstanie P. Jezusa i drugie zjawienie się Apostołom; ITE MISSA EST i Błogosławieństwo kapłana.— Wniebowstąpienie. OSTATNIA EWANGELJA (św. Jana) — Rozszerzenie Ewangelji św. po Zesłaniu Ducha Świętego.
ROZMYŚLANIE MĘKI PAŃSKIEJ WE MSZY ŚWIĘTEJ.
INTROIT — Ostatnia wieczerza, ustanowienie Przenajświętszego Sakramentu i zdrada Judasza.
CONFITEOR — Modlitwa w Ogrojcu; idąc do ołtarza (Aufer a nobis oramus) — Więzienie (w piwnicy).
KYRIE ELEJSON — sąd u Annasza i Kaifasza;“Orationes collectae” —fałszywi świadkowie.
LECTIO —Sąd Arcykapłana i Faryzeuszów;— rozdarcie szat Kaifasza i pi-owadzenie do Piłata.
EWANGELJUM — Piłat odsyła Jezusa do Heroda.
CREDO — Heród odsyła P. Jezusa w “białej sukni” do Piłata.
I. OFIAROWANIE — Piłat skazał Jezusa Chrystusa na “Biczowanie”.
LAVABO — Ukoronawanie cierniem i “Oto człowiek”.
PREFACJA — Stacja I, II, III; “Sanctus”— stacje IV, V, VI; “Memento”— stacje VII, VIII, IX.
II. PODNIESIENIE — stacje X, XI, XII; “Pater noster”— siedm słów na Krzyżu.
ŁAMANIE “Hostji”— śmierć P. Jezusa, zaćmienie słońca, trzęsienie ziemi i skał pękanie.
AGNUS DEI — Przebicie Boku: Boskie Serce Jezusa otwarte. Bicie się w piersi ludu— Umarli z grobów powstali. “Zdjęcie z Krzyża”, t.j., XIII. stacja i “Boleści Siedm” Najświętszej Maryi Panny.
III. KOMUNJA KAPŁANA — Złożenie Jezusa Chrystusa do Grobu.
ZAKOŃCZENIE:. Dominus vobiscum i Kolekty — Zmartwychwstanie; zatem “Ite Missa est”.— Wniebowstąpienie; Błogosławieństwo kapłana — Zesłanie Ducha Świętego. Ostatnia Ewangelja — Rozszerzenie wiary świętej “Divisio Apostolorum.”
Ks. Jan Domaszewicz – NIEZWYKŁE SKARBY (Krótkie uwagi) : Wedle nauki Świętych i Kościoła.
https://atomic-temporary-160379284.wpcomstaging.com/2021/08/30/co-katolik-wiedziec-powinien-1/
WESPRZYJ NAS
Jeśli podobają się Państwu treści które publikujemy i uważacie, że powinny docierać do większej ilości odbiorców, prosimy o wsparcie rozwoju naszej strony.
Wybraną kwotą:
Lub inną dowolną:
Dziękujemy
WSPIERAM
Skomentuj