Maj – Miesiąc Maryi (Dzień 6)


DZIEŃ SZÓSTY.

Uwaga druga o Narodzeniu Maryi.

 

1. Narodzenie Maryi uwesela ziemię, bo przez Nią zostaliśmy odkupieni. Jęczał świat cały pod ciężarem bałwochwalstwa, pod ciężarem niewoli czarta i grzechu; czuł potrzebę Odkupiciela, wzdychał doń, ale długo napróźno, bo żadna między córkami Adamowemi nie znalazła się godną, aby mogła być Matką Odkupiciela. Narodzenie Maryi zniosło tę tamę naszego odkupienia. Wesel się więc ziemio z rąk świętnego narodzenia Maryi. Jej Narodzenie jest prawdziwem ukazaniem się jutrzenki, po której Jezus, słońce sprawiedliwości, wschodzi; weselcie się wszyscy, którzy Jezusa kochacie i przezeń szukacie zbawienia, a witając na świat narodzoną Maryę, nieście Jej w ofierze prawdziwą, doskonałą za grzechy wasze skruchę. Tak, Jej Narodzenie będzie początkiem waszego odkupienia.

 

2. Narodzenie Maryi uwesela ziemię, bo Marya jest pośredniczką i obronicielką świata. Ona nad wszelkie stworzenie lepiej rozumie wielkość ceny Krwi Przenajświętszej, którą nas Zbawiciel odkupił; stąd nieustannie wstawia się za nami, aby z nas żaden nie zginął. O jakie to szczęście dla świata, że mu się taka narodziła pośredniczka. Ach jeśliby cię Marya macierzyńskiem swem ramieniem nie broniła, jeśliby tylekroć zasłużonych kar potężną Swą przyczyną nie wstrzymywała, jużby było po tobie. Wiedzże, że nie w innym celu ochraniała cię dotąd Marya, tylko byś się szczerze nawrócił i poprawił. Nie zwlekajże tego, by snać ta, choć najlepsza Matka, dla twej zatwardziałości wreszcie się ciebie nie wyrzekła.

 

 

MODLITWA

Matko najczystsza, Matko niepokalana, Matko nienaruszona, módl się za nami.

Słów nam braknie o Maryo ! na wysławienie Twej niezrównanej czystości i świętości, jakąś całe życie od pierwszej chwili Poczęcia Twego jaśniała. Tyś matką a zarazem najczystszą Panną. O Panno Matko! przez Twoją niebieską czystość broń nas od tylu nieprzyjaciół, którzy nas ze wszech stron otaczają, tego szukając, aby nam najdroższy skarb czystości wydarli. O najczystsza Matko! daj nam w czystości anielskiej Tobie służyć, Ciebie naśladować, Tobie się podobać. Amen.

 

 

Przykład

Św. Dominik wybrany od Boga na rozsze­rzenie świata Ewangelii, a mianowicie na wykorzenienie kacerstwa Albigensów, użył nabo­żeństwa do Maryi, jako najpotężniejszej prze­ciw nim broni. Nigdy nie rozpoczął kazania nie upadłszy w przód na kolana, wzywając po­mocy Maryi. A widząc w wielu kacerzach za­twardziałość uporu, gdy się na tę w modłach swych przed Maryą użalał, Matka ta miłosier­dzia widomie mu się r. 1202 ukazawszy, za­leciła, ażeby codziennie po trzykroć odma­wiano Pozdrowienie anielskie i aby różańcowe nabożeństw o między wiernymi rozpowszechnić się starał, obiecując, że przez to w apostol­skich swych pracach wszelką otrzyma pomoc z nieba. Dominik natychmiast z niezrównaną gorliwością począł się krzątać około rozkazów z nieba. Najprzód zalecał to nabożeństwo, potem wykładał wiernym tajemnice Różańca, ucząc słowy i przykładem , jak go pożytecznie odmawiać; a natychmiast skutek obietnicy Maryi jawnie się ukazał. Najzatwardzialsi grze­sznicy kazaniami jego do pokuty się pobu­dzali, kacerze gromadnie na łono Kościoła po­wracać zaczęli i z tego to powodu Kościół św. bractwa różańcowe tylu przywilejami i od­pustami udarował.

 

Przysługa. Proś gorąco Maryi o nawrócenie przez Jej przyczynę grzeszników, a staraj się wedle spo­sobności bliźnich tw ych do nabożeństwa ku tej Pani pobudzić.

 


„MIESIĄC MAJ POŚWIĘCONY NAJŚWIĘTSZEJ PANNIE MARYI.” Kraków, 1896 r.


ZASADY PUBLIKOWANIA KOMENTARZY
Prosimy o merytoryczne komentarze. Naszym celem jest obnażanie kłamstwa, a nie przyczynianie się do potęgowania zamętu. Dlatego bezpodstawne opinie zaprzeczające obiektywnej prawdzie publikujemy wyłącznie, gdy zachodzi potrzeba reakcji na fałszywe informacje.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com

%d blogerów lubi to: