Maj – miesiąc Maryi (Dzień 1)


DZIEŃ PIERWSZY.

Dlaczego masz szczególnie czcić Marye?

1. Maryja jest twoja Panią; tyś Jej sługą. „O Pani moja! woła św. Ildefons, która masz wszelką nademną władzę, Matko Pana mojego! Zaprawdę Tyś jest Matką naszego Pana, Stworzyciela, Odkupiciela, Królową wszystkich ludzi i Aniołów. A ponieważ dobrego sługi przymiotem jest być nam wiernym i posłusznym , zatem okaż, mój Chrześcijaninie, Pani twej w tym osobliwie miesiącu dowody wierności i posłuszeństwa. Jej wola, Jej rozkazy nie są różne od rozkazów Jej Syna.

Gdy w sobie to wszystko poprawisz, przez coś z drogi przykazań Boskich i kościelnych zbaczał, pokażesz się być wiernym i posłusznym sługą Maryi, i staniesz się godnym Jej względów. Uważaj więc pilnie, pytaj się twego sumienia, co ci w tej mierze czynić należy.

2. Marya jest twoją Pośredniczką: tyś Jej opieki i obrony celem; stąd św. Efrem odzywa się do Maryi: „Tyś najpotężniejsza i jedyna pośredniczka grzeszników”; stąd Kościół św. nazywa Ją ucieczką grzesznych i pociechą utrapionych. Uważ tylko z jaką to troskliwością ubogie i sieroty o łaskę swoich opiekunów i obrońców się ubiegają, a zapytaj samego siebie: czyś ty nie jest nędznym i ubogim, a to w stopniu najwyższym; a zatem , czy tej tak dobrej Pani opieki i obrony nie potrzebujesz?

Przez kogóż zaś znajdziesz przystęp do łaski i miłosierdzia Jej Syna, a twego Boga i sędziego? A więc okaż twej pośredniczce jak największą cześć, a przez codzienne przysługi staraj się być coraz godniejszym jej potężnej przyczyny

3. Marya jest Matką twoją, tyś Jej synem.
„Tyś jest, mówi do Niej św. Augustyn, Matką członków Chrystusowych, któremi jesteśmy jako Chrześcijanie”. A któryż dobry syn nie stara się korzystać z każdej sposobności okazania matce w innej czci i miłości? Chceszże tej niebieskiej Matce synowską miłość okazać, poświęć Jej ten miesiąc przez codzienne ćwiczenie się w naboźeństwie pobożnych afektach i w zewnętrznych dobrych uczynkach; słuchaj z synowską powolnością głosu twej matki, którym się do ciebie w tych uwagach odzywa. Jeśli się w ten sposób okażesz Jej prawdziwym synem , doznasz bez wątpienia skutków Jej macierzyńskiej ku sobie miłości.

MODLITWA.

Święta Maryo, módl się za nami!

O święta Maryo! żadne stworzenie tego tytułu chwały tak godnem nie jest, jak Ty, o Panno Najświętsza! Święta byłaś w poczęciu niepokalanem i święta w życiu, święta w chwale. A jak ten tytuł chwały jest dla Cię zaszczytem, tak dla nas pełnym pociechy. O Maryo! Twoje święte Imię napełnia nas słodką nadzieją. Kto się do Ciebie ucieka, kto Ciebie wzywa , ten nie może zrozpaczyć, nie może serca stracić. Prowadź nas drogą zbawienia, przyświecaj nam żeglującym w ciemnościach po burzliwem morzu tego świata, daj, byśmy żyli pod tarczą Twego świętego imienia, abyśmy też w godzinę zejścia naszego święte Twoje i Syna Twego Jezusa imię ku zbawieniu wezwali. Amen.

Przykład.

Święta Mechtylda czytając raz słowa Zbawiciela: „Niewiasto, oto syn twój“, które był wyrzekł z krzyża do Najśw. Matki, gdy ukochanego ucznia Jana Jej opiece oddawał, odważyła się prosić , aby też i o niej podobne do Maryi wyrzekł słowa: „Oto córka twoja“.
Ledwo o tę łaskę modły do nieba zasłała, a zaraz ją Pan wysłuchał, gdyż wyraźnie w Boskiem objawieniu słyszała, jak ją Zbawiciel Jezus Matce swej zalecał, aby przez wzgląd na drogą krew Jego za tę duszę wylaną, przyjęła ją pod macierzyńską swoją opiekę. Mechtylda, przejęta wnętrzną radością i nadzieją, pokornie do Zbawiciela Pana dalej wołała, prosząc, aby podobną łaskę wszystkim, którzy by o nią należycie prosili, udzielić raczył. I zapewnił ją Pan Jezus, że ktokolwiek Go o podobną łaskę z pokorą i nabożeństwem prosić będzie, nigdy jej nie odmówi. Owóż mój Chrześcijaninie, proś Zbawiciela z pokorą i gorliwem nabożeństwem o tę nieocenioną łaskę; obierz sobie Maryę za matkę, a żyj tak, abyś się stał godnym być synem tak dostojnej Matki.

Przysługa. Skoro się ockniesz, wezwij nabożnie święte imiona Jezusa i Maryi, a wszystkie twe dzienne sprawy ku czci Jezusa i Maryi ofiaruj.

Nabożeństwo Majowe (1) – Z rękopisów O. Karola Antoniewicza


„MIESIĄC MAJ POŚWIĘCONY NAJŚWIĘTSZEJ PANNIE MARYI.” Kraków, 1896 r.


ZASADY PUBLIKOWANIA KOMENTARZY
Prosimy o merytoryczne komentarze. Naszym celem jest obnażanie kłamstwa, a nie przyczynianie się do potęgowania zamętu. Dlatego bezpodstawne opinie zaprzeczające obiektywnej prawdzie publikujemy wyłącznie, gdy zachodzi potrzeba reakcji na fałszywe informacje.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com

%d blogerów lubi to: