Na Wielką Sobotę – Rozważania


„Józef z Arymatei poszedł do Piłata i pro­sił go, aby mu pozwolił wziąść ciało Jezusa, a zdjąwszy je z krzyża, uwinął w prześcieradło białe i złożył w grobie wykutym w skale.”
(Św. Mar. roz. 15).

I. Józef z Arymatei otrzymawszy od Piłata pozwolenie, przyszedł na górę Kalwarii, aby oddać tę ostatnią pobożną usługę Jezusowi, któ­ry skonał na krzyżu.

Przedstaw sobie z jaką pobożnością Józef i ci co z nim przyszli, aby mu dopomóc do spełnienia tego dobrego uczynku, dotykali się najświętszego ciała Zbawiciela, zdejmując je z krzyża: ile łez wyleli, przypominając sobie co Jezus wycierpiał za życia, ale, przede wszystkim wyobraź sobie jakich uczuć doznawała Najświę­tsza Panna kiedy przyjęła w swe objęcia martwe zwłoki swego Boskiego Syna, jak widok ran, którymi to ciało było okryte, odnowił jej boleści, z jaką pobożnością je całowała, zlewając je łzami.

Zbliż się do tej Bolesnej Matki i z najgłębszym uszanowaniem oddaj cześć najświętszemu Ciału Jezusa, na łonie Matki Jego; proś tę Matkę Bolesną, aby ci wyjednała łaskę, żebyś umarł dla siebie, umarzając wszystkie twe wa­dy i niedoskonałości, a żył jedynie dla Jezusa.

II. Najświętsza Panna obmyła Ciało swego Boskiego Syna, namaściła je wonnymi olejkami i owinęła w białe prześcieradło. Następnie ten pobożny orszak zaniósł z uszanowaniem naj­świętsze Ciało na miejsce, gdzie miało być po­grzebane, a wszyscy przejęci byli najgłębszą czcią, pocieszając się wzajemnie nadzieją zmartwychwstania Jezusa

Przyłącz się duchem i sercem do tego świę­tego orszaku, oddaj ostatnią przysługę Jezuso­wi Chrystusowi, przygotuj Mu twe serce, aby było dla Niego świętym grobem, w którym by mógł spocząć, gdy Go przyjmujesz w Komunii świętej, ale trzeba, aby to serce Jem u było cał­kiem oddane bez podziału.

III. Kiedy ten pobożny orszak oddalił się, Jezus pozostał w grobie sam aż do dnia na­stępnego, w którym przysłano żołnierzy, aby go strzegli. 

Korzystaj z tego czasu, aby odbyć krótkie rekolekcje i pozostań w samotności i skupieniu przy tym świętym grobie. Oddaj cześć temu Boskiemu Ciału spoczy­wającemu w grobie; ucałuj z uszanowaniem kamień którym jest przywalony, pozostając tak przy tym najdroższym Zbawcy, przypomnij so­bie, co wycierpiał w czasie swej Męki i pobu­dzaj się do miłości i wdzięczności dla Niego.

Zastosowanie praktyczne

1. Spędź ten dzień w skupieniu, jakby pogrzebany z Jezusem Chrystusem.
2. Proś Pana Jezusa o łaskę abyś umarł dla świata, dla siebie i dla wszystkiego co jest na świecie.


Ks. Louis Abelly  – Nowy rok Jezusowy : rozmyślania o głównych prawdach zawartych w Ewangelii Świętej rozłożone na wszystkie dni roku według liturgii Kościoła. Warszawa. Synowie St. Niemiry, 1908r.

WESPRZYJ NAS

Jeśli podobają się Państwu treści które publikujemy i uważacie, że powinny docierać do większej ilości odbiorców, prosimy o wsparcie rozwoju naszej strony.
Wybraną kwotą:

10,00 PLN
50,00 PLN
100,00 PLN

Lub inną dowolną:

PLN

Dziękujemy

WSPIERAM

ZASADY PUBLIKOWANIA KOMENTARZY
Prosimy o merytoryczne komentarze. Naszym celem jest obnażanie kłamstwa, a nie przyczynianie się do potęgowania zamętu. Dlatego bezpodstawne opinie zaprzeczające obiektywnej prawdzie publikujemy wyłącznie, gdy zachodzi potrzeba reakcji na fałszywe informacje.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com

%d blogerów lubi to: