Kto ma sobowtóra? O oskarżeniach prof. Roberto de Mattei wobec abp. Vigano


Roberto de Mattei znany autorytet – obrońca Tradycji , krytyk Soboru czytany i cytowany przez wszystkich którzy Tradycję katolicką poznają opublikował tekst pt Sprawa Viganò: Arcybiskup i jego dubler bardzo zastanawiający atak na arcybiskupa Carlo Marię Viganò.

De Mattei stawia arcybiskupowi trzy zarzuty: 1)  wypowiedzi arcybiskupa z lat 2020-2021 wykazują „rozbieżności” z jego wypowiedziami z lat 2018-2019 ; 2) nowsze wypowiedzi arcybiskupa są „pompatyczne” i „sarkastyczne”; oraz 3) Arcybiskup nie jest prawdziwym autorem przypisywanych mu ostatnio oświadczeń i istnieje jakiś tajny autor – dubler, który je pisze. 

 

Abp. Vigano na zarzuty odpowiedział wydając oświadczenie mówiące m.in że wszelkie „rozbieżności” należy uznać za „owoc dojrzewania przekonań” i  zaprzecza tezom profesora nazywając je „bezczelnymi” i  „fantazyjnymi”. Dodaje również: 

„Jego niedawne interwencje – opublikowane pod własnym nazwiskiem lub pod pseudonimem – dowiodły, nie bez głębokiego smutku, że jeśli istnieje „dubler”, to trzeba go szukać w ostatnich pismach Profesora; pisma, które wydają się być skomponowane przez nudnego urzędnika reżimu, który jest posłuszny narracji głównego nurtu, a nie przez bystry umysł i prawdziwą wiarę de Mattei, którego kiedyś znałem. Quantum mutatus ab illo .”

Całość oświadczenia dostępna tutaj.

Sytuacja jest bardzo ciekawa, na co zwrócił uwagę abp. Vigano, właśnie ze względu na fakt obrony przez prof. de Mattei słuszności szczepień ( tekstMoral Liceity of the Vaccination Against Covid”) , gdzie de facto stanął w jednym rzędzie z propagandą płynącą z Watykanu, i czym zadziwił wielu tradycjonalistów.

Pozostaje jeszcze pytanie, o jakie inne względy tu chodzi…

 


Agnieszka Szaroleta


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: