Na poniedziałek po Niedzieli Palmowej – Rozważania


Którego z dwóch mam uwolnić. Barabasza czy Jezusa“. (Św. Łuk. roz. 27).

I. Rozważ, jak dalece Syn Boży chciał się poniżyć, pozwalając, aby Go stawiono na równi z nikczemnym złoczyńcą i publicznie dano do wyboru, który z dwóch zasłużył na śmierć, Ba­rabasz czy Jezus?
Oburzasz się na taką bezbożność, ale strzeż się, abyś i ty nie miał w niej udziału i nie czy­nił coś podobnego; zastanów się, jak postępujesz, kiedy doznajesz jakiej pokusy, kiedy przychodzą ci złe myśli, poruszenia, przeciwne miłości, czystości albo innej cnocie; zastanów się, mówię, czy zamiast odrzucać z oburzeniem te okazje do grzechu, nie wahasz się, nie namyślasz niejako, czy masz odrzucić pokusę, czy na nią zezwolić,to jest, czy Jezus ma żyć w twojem sercu przez łaskę, czy też chcesz Go na nowo ukrzyżować i zadać Mu śmierć, zezwalając na grzech.

II. Usłyszawszy to pytanie, uczynione przez Piłata, książęta kapłanów i Starsi, jak mówi Ewangelia, zmieszali się z tłumem, podburzając go przez potwarze i podstępy, aby prosili o uwol­nienie Barabasza, a zażądali śmierci Jezusa.
Przypatrz się ze zgrozą i podziwieniem, jaka jest przewrotność świata, okazująca się w tym wypadku: Barabasz znajduje przyjaciół, opieku­nów, obrońców, a Jezus nie ma nikogo, ktoby chciał i ośmielił się za Nim przemówić, a najgodniejszem podziwu jest to, że ci, którzy powinni byli bronić Jego sławy, są Jego zaciętymi prze­ciwnikami.

Zastanów się, czy masz tyle odwagi i miłości aby bronić chwały i sprawy Jezusa Chrystusa w tem opuszczeniu, w jakiem się znajduje wśród świata, bo żyjemy w czasie, w którym możemy słusznie powtórzyć ze świętym Apostołem: że
wszyscy szukają swojej korzyści, a nikt nie sta­ra się o chwałę Bożą.

III. Wreszcie ten lud zaślepiony oddał Jezusa w ręce katów, przekładając nad Niego zło­czyńcę, znanego z kradzieży i zabójstwa. Boski Zbawca przyjął tę dotkliwą zniewagę, nie bro­niąc się, nie żaląc, nie czując żadnej niechęci dla tych, którzy byli sprawcami Jego cierpień, w te­dy mógł słusznie wyrzec to, co było przepowie­dziane przez Proroka: Jestem robak ziemi, a nie człowiek, pośmiewisko ludzi i wzgarda pospól­stwa.

Zastosowanie praktyczne.

1. Oddaj cześć Jezusowi wśród zniewag, ja ­kie ponosi dla ciebie.
2. Zrozum, że im więcej się poniża, tem  godniejszym jest czci.


Ks. Louis Abelly  – Nowy rok Jezusowy : rozmyślania o głównych prawdach zawartych w Ewangelii Świętej rozłożone na wszystkie dni roku według liturgii Kościoła. Warszawa. Synowie St. Niemiry, 1908r.


ZASADY PUBLIKOWANIA KOMENTARZY
Prosimy o merytoryczne komentarze. Naszym celem jest obnażanie kłamstwa, a nie przyczynianie się do potęgowania zamętu. Dlatego bezpodstawne opinie zaprzeczające obiektywnej prawdzie publikujemy wyłącznie, gdy zachodzi potrzeba reakcji na fałszywe informacje.

Jedna odpowiedź do „Na poniedziałek po Niedzieli Palmowej – Rozważania”

  1. Awatar Na wtorek po niedzieli Palmowej – Rozważania – Niewolnik Maryi

    […] Na poniedziałek po niedzieli Palmowej – Rozważania […]

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com

%d blogerów lubi to: