Na wtorek po niedzieli Palmowej – Rozważania


„Wtenczas Piłat kazał Jezusa ubiczować”.
(Św. Jan roz. 19).

I. Rozważ, jak wielka jest miłość Syna Bo­żego dla nas; mogąc wziąć ciało niecierpiętliwe wolne od wszelkiej boleści, chciał jednakże, aby to święte ciało które przyjął, nie tylko było zdol­ne cierpieć, ale żeby rzeczywiście wystawione było na najsroższe męki, jakie człowiek znieść może i jak mówi Prorok, przyjął na siebie nasze słabości i cierpiał w ciele swojem boleści i do­legliwości, które nam się należały za grzechy, ponosił te cierpienia w ciągu całej swej Męki, ale szczególniej w czasie tego okrutnego biczo­wania, na które Go Piłat skazał.

Wysławiaj tego Boskiego Zbawcę i składaj Mu dzięki za tę wielką miłość dla ciebie, że chciał na swojem ciele wycierpieć boleści, na które twoje występki zasłużyły; wstydź się, że jesteś tak małodusznym, kiedy trzeba coś wy­cierpieć dla Jego służby i chwały.

II. Rozważ, z jakiem okrucieństwem spełnio­no to biczowanie na Jezusie Chrystusie, którego najświętsze ciało zostało poszarpane i całe krwią zbroczone.
Patrz oczyma wiary na tego Boskiego Zbaw­cę, związanego i przywiązanego do słupa; policz, jeżeli możesz razy, wymierzone przez zawziętych katów na to najświętsze ciało, całe okryte rana­mi, z których płynąca krew zlewa ziemię.
Ucałuj w duchu tę ziemię zroszoną Krwią Jezusa; niech widok Boga, przywiedzionego do tego stanu, pobudzi cię do nienawiści grzechu i do czynienia pokuty.

III. Uwielbiaj niewzruszoną cierpliwość Jezusa, z jaką nosi tę okrutną mękę, chociaż razy które Mu zadają, przywodzą Go prawie do ko­nania, jednakże stoi nieruchomy, z cierpliwością i męstwem niewypowiedzianem, tak dalece że kaci nie mają już sił do biczowania, a Jezus ma siłę do cierpienia, ofiaruje te cierpienia swoje, rany, krew swoją Ojcu swemu, jako zadośćuczy­nienie za zniewagi, jakie ludzie popełniają prze­ciw Jego Boskiemu Majestatowi.

Rzuć się do nóg tego Boskiego Zbawcy: proś Go o ducha doskonałej pokuty za grzechy twoje i o współcierpienie z Nim w Męce, którą ponosi, abyś Go naśladował w cierpieniach, o ile to jest potrzebne dla Jego chwały i dla zbawienia oraz i uświęcenia twej duszy.

Zastosowanie praktyczne.

1. Ofiaruj Bogu jakie umartwienie ciała, na uczczenie biczowania Jezusa Chrystusa.

2. Błagaj Go, aby twoje umartwienia przyjął jako zadośćuczynienie za grzechy twoje.

Na poniedziałek po niedzieli Palmowej – Rozważania


Ks. Louis Abelly  – Nowy rok Jezusowy : rozmyślania o głównych prawdach zawartych w Ewangelii Świętej rozłożone na wszystkie dni roku według liturgii Kościoła. Warszawa. Synowie St. Niemiry, 1908r.


ZASADY PUBLIKOWANIA KOMENTARZY
Prosimy o merytoryczne komentarze. Naszym celem jest obnażanie kłamstwa, a nie przyczynianie się do potęgowania zamętu. Dlatego bezpodstawne opinie zaprzeczające obiektywnej prawdzie publikujemy wyłącznie, gdy zachodzi potrzeba reakcji na fałszywe informacje.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com

%d blogerów lubi to: