Maj – Miesiąc Maryi (Dzień 2)


DZIEŃ DRUGI.

Uwaga o Niepokalanem Poczęciu Maryi.

 

1. Marya jest w porządku stworzenia córką przedwiecznego Ojca. Kościół św. stosuje do Maryi te pisma św. o przedwiecznej mądrości wyrzeczone słowa: Przed wszelkiem stworzeniem z ust Najwyższego wyszłam: przez co chce dać poznać, że Marya przed wszystkiemi stworzeniami pierwsze miejsce godności zajmuje.
Przed wieki była ona przeznaczoną na Matkę wcielonego Syna Bożego: a więc przystało,
aby jako Matka takiego Syna zupełnie czystą i wolną była od wszelkiej grzecbowej skazy. Taką też rzeczywiście była Marya przy swem stworzeniu.

A ja czy zwykłem się na tak doskonałą niewinność i czystość zapatrywać, i onę życiem mem wyrażać? staramże się odróżniać w obyczajach od ludzi światowych, grzesznych, niewiernych? Jeśli chcę być synem, sługą Maryi, niewinność też Jej naśladować winienem.

 

2. Marya jest dalej córką Ojca przedwiecznego przez przysposobienie musi więc mieć jakieś podobieństwo z rzeczywistym Synem Bożym, dla którego za Matkę od przedwiecznego Ojca była wybraną. Jak więc wcielony Syn Boży jest wszystek święty i od wszelkiej skazy grzechowej wolny, tak też ta pełna łaski, przysposobiona córka przedwiecznego Ojca, od tej szpecącej plamy wolną być musi.

Ty także, choć z natury skażony, przez chrzest św. przysposobionym synem Bożym zostałeś. Lecz jakżeś strzegł tak drogiego przywileju? jak często traciłeś skarb ten przez niegodne synostwa Bożego sprawy! Żałuj, przepraszaj Boga, a za przyczyną Maryi staraj się przez prawdziwą pokutę zaszczyt ten odzyskać.

 

MODLITWA.

Święta Boża Rodzicielko, módl się za nami. O Święta Bogarodzico! Tobie samej ze wszego
stworzenia to pełne chwały imię się należy, boś Ty jest rzeczywiście Matką wcielonego Boga. Tyś sama przez Twoją niezrównaną świętość tego imienia godną została: my słudzy twoi czcząc Cię i wzywając jako Matkę Boską, żebrzemy Twej łaski i pomocy, abyśmy Boga naszego całem sercem kochać i ze wszystkich sił służyć Mu mogli. Amen.

 

Przykład

W piątym wieku Mestoryusz Patryarcha, Carogrodzki, odstąpiwszy od podanej wiary przez Ś. Apostołów, śmiał jawnie zaprzeczać Maryi tytułu Matki Boskiej. Trudno wyrazić, jakiego smutku i żałoby dla całej stolicy, owszem dla całego wschodniego państwa ta bezbożna, czci Maryi uwłaczająca nauka była przyczyną. Luci przeciw bluźniercy wystąpił; święci pustelnicy opuściwszy swe zacisza, rozeszli się po kraju, aby skażoną cześć Maryi naprawić; Pasterze kościołów udali się do najwyższego Pasterza Celestyna Papieża o pomoc przeciw kacerstwu. Z rozkazu więc tego Papieża zwołano do miasta Efezu sobor powszechny Biskupów, na którym św. Cyryl Patryarcha Aleksandryjski, w imieniu Papieża pierwsze zasiadł miejsce. Tam bezbożny Nestoryusz, gdy uporczywie trwał w swym błędzie, został o kacerstwo potępiony, a Maryi przyznano nieoddzielny od tajemnicy wcielenia Syna Bożego, tytuł Matki Boskiej! Wtenczas to dopiero Kościół św. do pozdrowienia anielskiego przyciął te słowa: Święta Maryo, Matko Boża módl się za nami… itd.  Jaką radość ten nieomylny najwyższej władzy kościelnej wyrok w stolicy sprawił, trudno opisać: po wszystkich ulicach brzmiał głos jeden Nieprzyjaciel Maryi pokonany! niech żyje Marya! Niech żyje Matka Boża! Biskupów witano radosnemi okrzyki i w tryumfie z kościoła, gdzie był wyrok wydany, do ich mieszkań odprowadzono; miasto oświecono sztucznemi ogniami na znak czci i miłości ku Maryi. Z tego przykładu ucz się z jaką gorliwością masz się o cześć Maryi zastawiać.

 

Przysługa. Uczyń mocne, bardzo miłe Maryi przedsięwzięcie: umrzeć raczej niż jakimbądź grzechem Syna Jej obrazić.

 


„MIESIĄC MAJ POŚWIĘCONY NAJŚWIĘTSZEJ PANNIE MARYI.” Kraków, 1896 r.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: