Wybitni teologowie oskarżają papieża Franciszka o herezję i wzywają biskupów do reakcji.


30 kwietnia 2019 r. wybitni duchowni i uczeni, w tym ks. Aidan Nichols, jeden z najbardziej znanych teologów w świecie anglojęzycznym, wydał list otwarty oskarżający papieża Franciszka o popełnienie herezji. Autorzy proszą biskupów Kościoła katolickiego, do których adresowany jest dokument, aby „podjęli kroki niezbędne do rozwiązania poważnej sytuacji”

Wśród sygnatariuszy są znani i szanowani uczeni, tacy jak ks. Thomas Crean, ks. John Hunwicke, profesor John Rist, dr Anna Silvas, profesor Claudio Pierantoni, dr Peter Kwaśniewski i dr John Lamont. Tekst jest datowany na „Tydzień Wielkanocny” i pojawia się we wspomnienie świętej Katarzyny ze Sieny, która w obronie wiary nie zawahała się upominać papieży.

Autorzy odnosza się  „wielorakich przejawów zajęcia przez papieża Franciszka stanowisk sprzecznych z wiarą oraz jego wątpliwego popierania hierarchów, którzy w swoim życiu wykazali wyraźny brak szacunku dla wiary i moralności Kościoła”.

„Podejmujemy ten środek jako ostateczność, aby odpowiedzieć na narastające szkody spowodowane słowami i działaniami papieża Franciszka przez kilka lat, które doprowadziły do ​​jednego z najgorszych kryzysów w historii Kościoła katolickiego” – stwierdzają autorzy.

20-stronicowy dokument jest kontynuacją do Correctio filialis de haeresibus propagatis  z 2017r, który został podpisany pierwotnie przez 62 uczonych i który stwierdzał, że papież „skutecznie podtrzymał 7 heretyckich stanowisk dotyczących małżeństwa, życia moralnego i przyjmowania sakramentów oraz spowodował, że te heretyckie opinie rozpowszechniły się w Kościele katolickim”, zwłaszcza w świetle jego adhortacji z 2016 r. Amoris Laetitia.

Autorzy listu otwartego stwierdzają, że stało się jasne, że papież Franciszek jest świadomy swoich własnych stanowisk sprzecznych z wiarą i że nadszedł czas, by przejść „etap dalej” przez twierdząc, że papież Franciszek jest „winny zbrodni herezji”.

 

„Ograniczamy się do oskarżenia go o herezję w sytuacjach, gdy publicznie zaprzeczał prawdom wiary, a następnie konsekwentnie działał w sposób pokazujący, że nie wierzy w te prawdy, które publicznie zanegował” – napisali zaznaczając, iż nie twierdzą, że papież Franciszek „zaprzeczył prawdom wiary w oświadczeniach, które spełniają warunki nieomylnego nauczania papieskiego”.

„Twierdzimy, że byłoby to niemożliwe, ponieważ kłóciłoby się to z przewodnictwem udzielonym Kościołowi przez Ducha Świętego” – czytamy.

 

Autorzy „z szacunkiem proszą biskupów Kościoła o zbadanie oskarżeń zawartych w liście, aby jeśli uznają je za dobrze uzasadnione, uwolnili Kościół od obecnego cierpienia, zgodnie z uświęconym stwierdzeniem Salus animarum prima lex („zbawienie dusz jest najwyższym prawem”)”. Sygnatariusze uważają, iż do biskupów należy „upomnienie papieża Franciszka aby odrzucił te herezje, a jeśli uparcie odmówi, stwierdzenie, że dobrowolnie pozbawił się papiestwa”.

Jedna z herezji, o popełnienie której oskarżają papieża Franciszka, wyraża się w następującej treści: „Chrześcijanin wierzący może mieć pełną wiedzę o boskim prawie i dobrowolnie zdecydować się na złamanie go w poważnej sprawie, ale nie być w stanie grzechu śmiertelnego w wyniku tego działania. ”Wiele z tych heretyckich wypowiedzi dotyczy kwestii małżeństwa i rodziny i można je znaleźć w Amoris Laetitia , ale jest też nowe twierdzenie papieża Franciszka w 2019 r. – mianowicie, że„ różnorodność religii ”jest„ wolą Boga ”- jest to wymienione w liście otwartym.

Autorzy przypominają, że Franciszek nigdy nie odpowiedział na wyrażone przez czterech kardynałów wątpliwości Dubia dotyczące wielu zapisów Amoris Laetitia. W liście znalazło się też wskazanie na fakt wymiany przez papieża wiernych nauce Kościoła członków Papieskiej Akademii Życia na heterodoksyjnych ekspertów w rodzaju księdza Maurizia Chiodi.

 

W kolejnej części listu otwartego autorzy wymieniają wielu prałatów, a także świeckich, którzy pomimo otwartego sprzeciwu wobec doktryny i moralności katolickiej – zarówno słowem, jak i czynem – zostali przez papieża Franciszka pochwaleni publicznie (np. Emma Bonino) lub podniesiony do wpływowych stanowisk (takich jak kardynał Oscar Rodrigez Maradiaga). Na tej liście są takie nazwiska, jak kardynał Blase Cupich, kardynał Godfried Danneels, kardynał Donald Wuerl, biskup Gustavo Zanchetta i biskup Juan Barros.

 

Zwracając się do biskupów świata – wśród których można znaleźć wszystkich obecnych 222 kardynałów – autorzy listu otwartego wyrażają swoją wdzięczność wobec tych biskupów, którzy bronili doktryny katolickiej przez swoje osobiste świadectwo.

„Uznajemy z wdzięcznością, że niektórzy z was potwierdzili prawdy sprzeczne z herezjami, które wymieniliśmy, lub też ostrzegli przed poważnymi zagrożeniami zagrażającymi Kościołowi w tym pontyfikacie”, stwierdzają. Tutaj wymienia się kardynałów dubijskich, ale także kardynała Willema Eijka. W liście znalazły się też wyrazy uznania dla kardynała Gerharda Müllera w związku z jego „Manifestem Wiary”.

 

„Pomimo dowodów, które przedstawiliśmy w tym liście, uznajemy, że nie należy do nas ogłoszenie papieża winnym przestępstwa herezji w sposób, który przyniósłby kanoniczne konsekwencje dla katolików” – zastrzegli autorzy. Podzielają oni zarazem opinię o konieczności odrzucenia przez papieża przypisywanych mu herezji i odwrócenia ich skutków, w tym nominacji hierarchów, którzy słowem i czynami poparli poglądy niezgodne z nauką Kościoła. „Takie napomnienie wynika z obowiązku braterskiej miłości do Papieża, a także obowiązku wobec Kościoła” – stwierdzają.

„Jeśli – niech Pan Bóg broni! – Papież Franciszek nie podejmie prawdziwej pokuty w odpowiedzi na te napomnienia, prosimy, abyście wypełnili swój urzędowy obowiązek oświadczenia, że dopuścił się on  kanonicznego przestępstwa herezji i musi ponieść kanoniczne konsekwencje tej zbrodni” – przeczytać można w liście. Autorzy podkreślają, że wymienione działania nie muszą zostać podjęte przez wszystkich biskupów ani nawet większość z nich. Środki te będą prawomocne jeśli zastosuje je „znaczna i reprezentatywna część wiernych biskupów Kościoła”.


Pełny 20-stronicowy dokument można przeczytać  tutaj w języku angielskim.

Petycja popierająca apel teologów. Podpisz!  tutaj .


Źródło: Life Site News

 


Jedna odpowiedź do „Wybitni teologowie oskarżają papieża Franciszka o herezję i wzywają biskupów do reakcji.”

  1. Awatar Katolickie Spojrzenie – Aktualności – Niewolnik Maryi – Tak Tak Nie Nie

    […] Wybitni teologowie oskarżają papieża Franciszka o herezję i wzywają biskupów do reakcji. […]

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: