O NAŚLADOWANIU CHRYSTUSA -Jak zachować się i mówić wzglę­dem każdej rzeczy pożądanej


1. Chrystus: Synu. tak mów w każ­dej sprawie: Panie! jeśli Tobie się podoba, niech się tak stanie. Panie! jeśli w tem będzie cześć Twoja, niech się to stanie w Imię Twoje.

Panie! jeśli widzisz, że to mi się może przydać i być pożytecznem dla mnie, daj abym tego używał ku chwa­le Twojej. Lecz jeślibyś poznał, że to dla mnie może się stać szkodliwem i nie po­służy do zbawienia mej duszy, od­dal ode mnie takie pożądanie.

Albowiem nie każde pożądanie jest z Ducha Świętego, chociażby się człowiekowi prawem i dobrem wydawało.
Trudno jest na pewno osądzić, czy duch dobry, czy też przeciwny po­budza cię do pożądania tej lub owej rzeczy, czy też tylko osobista poru­sza cię skłonność.
Wielu zawiodło się pod koniec, chociaż z początku zrozumieli, że ich prowadzi duch dobry Panie! Ty wiesz co jest lepsze:  niech się to lub owo stanie, jak zechcesz. Daj, co chcesz, i ile chcesz, i kie­dy chcesz.
Uczyń ze mną, jako wiesz i jak ci się bardziej spodoba i w czem większa będzie chwała Twoja.
Postaw mnie, gdzie chcesz i we wszystkiem czyń ze mną podług woli Twojej.
Jestem w Twojej ręce, naginaj mnie i obracaj mną na wszystkie strony.
Otom ja sługa Twój, gotów na wszystko: bo nie sobie, ale Tobie żyć pragnę: oby tylko godnie i do­skonale.

MODLITWA
O poddanie się woli Bożej

3. O Jezu najsłodszy! udziel mi łaski Twej, aby ze mną była, ze mną pracowała i ze mną dotrwała aż do końca. Daj, ażebym zawsze tego chciał i pożądał, oo Tobie jest przyjem­niejsze i co się Tobie więcej podoba. Niech Twoja wola będzie moją: a moja wola niech zawsze idzie z Two­ją i niech się z nią zgadza jak najlepiej. Oby moje chcenie i niechcenie było jedno z Twojem! i obym ani mógł chcieć, czego Ty nie chcesz; albo nie chcieć, co Ty chcesz!

4. Daj, abym obumarł wszystkie­mu, co jest na świecie; daj, abym dla Ciebie chciał być wzgardzony i nieznany w tem życiu. Daj, abym nad wszystkie rzeczy pożądania godne w Tobie spoczywał i w Tobie znajdywał pokój serca swego.
Tyś prawdziwym pokojem serca, Tyś jedynem odpocznieniem. Poza Tobą szystko jest ciężarem i nie­pokojem. W tym to pokoju, to jest w Tobie, któryś jest jedynem. najwyższem i wiecznem Dobrem, niech zasną i spoczną1. Amen.


Tomasz a Kempis – O NAŚLADOWANIU CHRYSTUSA. KSIĄG CZTERY.Kraków 1922 r. Wydawnictwo Księży Jezuitów


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: