Wyrzucić język Kościoła! : Łacina zbędna jako wzorcowa dla tłumaczeń tekstów liturgicznych – stwierdza dekret kongregacji


Watykan stwierdza że łacina jest już zbędna jako normatywny język tekstów liturgicznych. 

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowała dekret wdrażający motu proprio Franciszka „Magnum principium”, dotyczący kompetencji Konferencji Episkopatów w odniesieniu do tłumaczenia tekstów liturgicznych:

Opublikowany 22 października, dekret zwany Postquam Summus Pontifex wyjaśnia zmiany dokonane już przez Franciszka w procesie tłumaczenia tekstów liturgicznych. Nowy dekret przedstawia normy i procedury, które należy uwzględnić przy wydawaniu ksiąg liturgicznych.

Postquam Summus Pontifex  przypomina, że ​​„ponieważ główna odpowiedzialność” za przekłady liturgiczne „ponoszą biskupi, Konferencja Episkopatu musi podjąć się tego zadania bezpośrednio. ”

Celem jest „zagwarantowanie, że prawidłowe i integralne wyrażenie wiary Kościoła katolickiego w danym języku jest przekazywane zgodnie z jego nauczaniem i odpowiednim słownictwem”.

Co to za „odpowiednie słownictwo”?

Punkt 54  dekretu mówi, że łacina nie jest już niezbędna jako punkt odniesienia do wydawanych ksiąg liturgicznych:

„Po uzyskaniu  recognitio  dekretem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów teksty własne, po łacinie lub w innym języku, należy uważać za typowe”

 

Typowe czyli standardowe i właściwe. Nie ma obowiązku konfrontowania ich z łaciną – językiem Kościoła. Kolejna bariera przekroczona.

Biorąc pod uwagę że fałszywe tłumaczenia i interpretacje tekstów łacińskich trwają od lat (wystarczy wspomnieć „za wszystkich” zamiast „za wielu” zawarte w wielu narodowych tłumaczeniach mszału) nie trudno zgadnąć do jakich gładkich ekumenicznych sformułowań mogą prowadzić mszały bez odniesienia do łaciny jako języka Kościoła. 

I nie trudno stwierdzić co to oznacza dla przyszłych tłumaczeń mszałów w językach narodowych. Robi się to po to by stworzyć pole do interpretacji i „inkulturacji” a nie po to żeby zostawiać tak jak jest.

Zasad i przepisów nie zmienia się bez powodu, a po modernistach z fałszywego posoborowego kościoła trudno się spodziewać dbania o zgodność z katolicką doktryną. 

Już dziś trudno niektórym „matkę Ziemię” ( Pachamama) odróżnić od Matki Bożej. 

Hermeneutyka ciągłości pełną gębą. Widoczna zwłaszcza po wyrzuceniu Mszy św. łacińskiej ( w tradycyjnym rycie rzymskim) z modernistycznych kościołów…. 

Kolejna faza zacierania wszelkich śladów katolickości. Ku jednej światowej religii.

A Kościół jest tam gdzie prawdziwa katolicka wiara i doktryna. Kolejny raz to warto przypomnieć:

https://atomic-temporary-160379284.wpcomstaging.com/2021/04/17/diagnoza-nie-wystarczy-ks-j-balemba/

 

https://atomic-temporary-160379284.wpcomstaging.com/2020/09/21/czy-warto-wracac-na-ta-msze/


Agnieszka Szaroleta

WESPRZYJ NAS

Jeśli podobają się Państwu treści które publikujemy i uważacie, że powinny docierać do większej ilości odbiorców, prosimy o wsparcie rozwoju naszej strony.
Wybraną kwotą:

10,00 PLN
50,00 PLN
100,00 PLN

Lub inną dowolną:

PLN

Dziękujemy

WSPIERAM

ZASADY PUBLIKOWANIA KOMENTARZY
Prosimy o merytoryczne komentarze. Naszym celem jest obnażanie kłamstwa, a nie przyczynianie się do potęgowania zamętu. Dlatego bezpodstawne opinie zaprzeczające obiektywnej prawdzie publikujemy wyłącznie, gdy zachodzi potrzeba reakcji na fałszywe informacje.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com

%d blogerów lubi to: