ZDAJ SIĘ NA WOLĘ BOŻĄ! (7) – Działanie Boże obdarza nas dobrami w miarę naszej wiary i naszej miłości


Działanie Boże obdarza nas w każdej chwili dobrami nieskończonymi, a udziela nam ich w miarę naszej wiary i naszej miłości.

 

Jeżeli każdą chwilę życia uważać zechcemy jako objaw Woli Bożej, w każdej znajdziemy czym zadowolnić serce nasze.

Cóż jest nad Wolę Bożą mądrzejszego, doskonalszego, bardziej Boskiego? Jej wartość nie zmienia się ani przez zmianę miejsca, ani pod wpływem czasu.

Jeżeli posiądziesz tajemnicę odgadnięcia jej w każdej chwili i w każdej rzeczy, posiądziesz skarb nad skarby najgodniejszy twoich pragnień.

Śmiało więc, dusze, dążące do świątobliwości! Przede wszystkim wzrokiem i sercem szukajcie Pana w każdym wydarzeniu życia; On sam jeden zdolny zaspokoić najśmielsze pragnienia i oczekuje was w każdej chwili.

 

Chwila obecna to skarb drogocenny, więcej dać może, niż my wziąć jesteśmy zdolni; mie­rzyć ją można tylko wiarą; jaka więc wiara twoja, taka zdobycz. Miłością też ją zmierzysz czym więcej kochasz tym więcej pragniesz, a czym więcej pragniesz tym więcej otrzymasz.

Wola Boża to ocean, w którym serce czerpie bez wyczerpania, bierze o tyle, o ile objąć zdolne miłością, wiarą i nadzieją a serca wierzącego i miłującego nie zaspokoją stworzenia, bo ono szersze i wyższe niż wszystko, co z Boga nie jest, bo dla Niego olbrzymy tego świata prochem są tylko.

Wola Boża to prze­paść; wejściem do niej jest chwila obecna; gdy się w tej przepaści zanurzysz, znajdziesz ją większą niż pragnienia twoje. O nic się więc nie ubiegaj, nie kłaniaj się złudom nic one ci nie dadzą i nic ci nie wezmą.

 

Tylko Wola Boża jedynie zapełnić zdolna próżnię serca twego ; idź ku niej, uwielbiaj ją, przebij się przez pozory i odrzuć je na zawsze.

Panowanie wiary to śmierć zmysłów, wyzucie się z rzeczy stworzonych, wyniszczenie swego ja. Zmysły uwielbiają stworzenia, wiara zaś Wolę Bożą.

Kiedy zmysły cierpią, łakną, usy­chają, wtedy ożywia i wzbogaca się wiara i szy­dzi natenczas ze strat poniesionych, jak wódz zamknięty, w twierdzy niezdobytej szydzi z po­gróżek bezsilnego wroga.

 

Dusza której objawiła się Wola Boża i dała jej do zrozumienia, że gotowa jest jej się zupełnie objawić w zamian za najzupełniejsze poddanie, dusza taka na każdym kroku silnie bywa wspie­rana; doznaje ona słodyczy zjednoczenia z Bo­giem, zdobytego praktyką najzupełniejszego od­dania się w każdej chwili tej przenajdroższej i najwyższej Woli.

 

cdn.

Pozostałe części ZDAJ SIĘ NA WOLĘ BOŻĄ


W. O. J. P. CAUSSADE, T. J. – ZDAJ SIĘ NA WOLĘ BOŻĄ! Przekład z szóstego wydania oryginału francuskiego, przejrzanego i skróconego przez W. O. H. RAMIERE T. J. KRAKÓW 1935. NAKŁAD I WŁASNOŚĆ KSIĘGARNI KATOLICKIEJ

 

Codziennie wieczorem wspieramy osoby wyrażające swoje poddanie się woli Boga naszą modlitwą:


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: