Czy USA wyłączają zasilanie Europie?


HISTORIA W SKRÓCIE

  • 26 września 2022 r. wykryto ogromne „wycieki” w dwóch rosyjskich rurociągach, Nord Stream 1 i Nord Stream 2, które dostarczają gaz ziemny z Rosji do Europy pod dnem Morza Bałtyckiego
  • Szybko ustalono, że wycieki były wynikiem celowego sabotażu. Niemcy będą współpracować z Danią i Szwecją w celu zbadania eksplozji, wykorzystując marynarkę wojenną, policję i służby wywiadowcze z tych trzech krajów.
  • Dzień po sabotażu Nord Streamu zainaugurowano nowy polski gazociąg. Izrael prowadzi również negocjacje z UE w sprawie dostaw gazu ziemnego do Europy
  • Zachodni urzędnicy i media obwiniają samą Rosję. The Washington Post zasugerował, że rosyjski prezydent Władimir Putin „uzbroił rurociągi Nord Stream”, a ambasador Kanady przy ONZ Bob Rae oskarżył Rosję o „wykorzystywanie zanieczyszczeń jako aktu wojny”. Putin odrzucił takie zarzuty jako „głupie” i obwinia USA
  • W programie z 27 września 2022 r. gospodarz Fox News, Tucker Carlson, złożył winę u stóp administracji Bidena. Profesor Uniwersytetu Columbia Jeffrey Sachs, ekonomista i analityk polityki publicznej, również uważa, że rurociągi zostały zaatakowane przez USA jako sposób na uszkodzenie rosyjskiej gospodarki, co nie udało się osiągnąć dzięki sankcjom.

26 września 2022 r. wykryto ogromne „wycieki” w dwóch rosyjskich rurociągach, Nord Stream 1 i Nord Stream 2, które dostarczają gaz ziemny z Rosji do Europy pod dnem Morza Bałtyckiego.

W ciągu kilku dni kilka krajów, w tym Rosja, zgodziło się, że przecieki były wynikiem celowego sabotażu lub, cytując gospodarza Fox News Tuckera Carlsona (powyżej), „aktu terroryzmu przemysłowego”. Oczywiste pytania to kto to zrobił? Czemu? I dlaczego teraz?

Nawiasem mówiąc, zaledwie dzień po sabotażu Nord Stream zainaugurowano nowy polski rurociąg. Jak donosi Pipeline Technology Journal, Baltic Pipe „pomoże Polsce i Europie zmniejszyć wieloletnią zależność od rosyjskiego gazu ziemnego”, transportując gaz z Norwegii przez Danię do Polski i krajów sąsiednich. 1

 

Eskalacja gotowości wojskowej

Według Naval News kraje nordyckie zwiększyły swoją gotowość wojskową w odpowiedzi na sabotaż: 2

„Wybuchy miały miejsce w szwedzkich i duńskich wyłącznych strefach ekonomicznych, a duńska marynarka wojenna szybko wysłała zarówno jednostki morskie, jak i powietrznodesantowe do zbadania, podczas gdy po stronie szwedzkiej straż przybrzeżna jest odpowiedzialna z marynarką wojenną stojącą w pogotowiu, aby zapewnić pomoc w razie potrzeby …

Bliżej drugiego końca rurociągu Finlandia odmówiła komentarza na temat tego, czy nastąpił wzrost gotowości po wyciekach Nordstream zgodnie z długotrwałą polityką niejednoznaczności …

Krajem, który otworzył się ze swoją wzmożoną gotowością, jest Norwegia. Europejska elektrownia naftowo-gazowa już przed incydentami informowała o niezidentyfikowanej aktywności dronów w pobliżu ich infrastruktury energetycznej na Morzu Północnym, a po incydencie norweski rząd podjął decyzję o podwyższeniu bezpieczeństwa w norweskiej infrastrukturze naftowo-gazowej. .

 

[Norweski] Premier Jonas Gahr Støre zaakceptował oferty pomocy Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii w celu zwiększenia bezpieczeństwa otaczającego infrastrukturę naftową i gazową na Morzu Północnym.

Niemcy zapowiedziały, że nawiążą współpracę z Danią i Szwecją w celu zbadania sabotażu przy użyciu marynarki, policji i służb wywiadowczych z tych trzech krajów. 3

 

Kto jest obwiniany?

Kilka krajów oficjalnie potępiło bezczelny atak na infrastrukturę cywilną, w tym brytyjskie Ministerstwo Obrony 4 i cały sojusz NATO. W oświadczeniu z 29 września 2022 r. NATO stwierdziło, że ataki na krytyczną infrastrukturę sojuszników spotkają się ze „zjednoczoną i zdecydowaną reakcją”. 5

Fatih Birol, szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej z siedzibą w Paryżu, która dostarcza rekomendacje, analizy i dane dotyczące polityki energetycznej dla 42 krajów, powiedział, że to „bardzo oczywiste”, kto stoi za sabotażem, ale nie sprecyzował, kto to może być6

Zachodni urzędnicy i media w większości obwiniają samą Rosję. The Washington Post zasugerował, że rosyjski prezydent Władimir Putin „w pełni uzbraja gazociągi Nord Stream”. Ambasador Kanady przy ONZ Bob Rae oskarżył Rosję o „wykorzystywanie zanieczyszczeń jako aktu wojny”. 7

Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych przyznało, że motywy rosyjskiego ataku na własne rurociągi są niejasne, ale „może to być ostrzeżenie i sygnał dla Europy i Zachodu, że jest skłonna obrać za cel infrastrukturę cywilną 8 Putin odrzucił takie zarzuty jako „głupie” i obwinia Zachód, w szczególności USA. 9 Jak donosi Yahoo News: 10

Rosyjscy urzędnicy powiedzieli, że Waszyngton miał motyw, ponieważ chce sprzedawać Europie więcej skroplonego gazu ziemnego (LNG). Prezydent Władimir Putin powiedział… że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy wysadzili Nord Stream. ‚Sankcje nie wystarczyły Anglosasom: przeszli na sabotaż’ – powiedział … [Biały Dom] odrzucił oskarżenie, że jest odpowiedzialny …

[Jeśli] był to akt sabotażu, uszkodził rurociągi zbudowane przez kontrolowany przez Kreml Gazprom i jego europejskich partnerów kosztem miliardów dolarów.

Szkody oznaczają również, że Rosja traci element wpływu, jaki nadal miała nad Europą, która ściga się o znalezienie innych dostaw gazu na zimę, nawet jeśli rurociągi Nord Stream  nie pompują gazu w momencie wykrycia wycieków, twierdzą analitycy.

Bez względu na to, kto jest winny, Ukraina również może być beneficjentem. Kijów od dawna wzywa Europę do wstrzymania wszelkich zakupów rosyjskiego paliwa – mimo że część gazu nadal płynie do Europy przez jej terytorium. Zakłócenie Nord Streamu przybliża apel Kijowa o pełne rosyjskie embargo na paliwo do rzeczywistości”.

Europejscy urzędnicy ds. bezpieczeństwa twierdzą, że w pobliżu wycieków zaobserwowano rosyjskie okręty wsparcia marynarki wojennej i okręty podwodne. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zaprzeczył, mówiąc, że na tym obszarze była również „znacznie większa” obecność NATO. 11 Jak wspomniano wcześniej, norweskie władze zgłosiły również „niezidentyfikowaną aktywność dronów” w pobliżu innej infrastruktury energetycznej na Morzu Północnym.

 

 

Tucker Carlson: „Czy Stany Zjednoczone to zrobiły?”

W swoim programie z 27 września 2022 r. Carlson zrzucił winę na administrację Bidena. Jak zauważył Carlson, Rosja nie ma rozsądnego motywu, by wysadzić w powietrze własne wielomiliardowe rurociągi. Rurociągi te są częścią rosyjskiej potęgi, bogactwa i możliwości wywierania nacisku na Europę, która potrzebuje rosyjskiej energii do przetrwania, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i fizycznym.

Cytując Carlsona, Putin musiałby być „samobójczym kretynem”, żeby zmarnować tę przewagę z jakiegokolwiek powodu. Gdyby chciał sparaliżować Europę przez odcięcie dopływu gazu, mógł to zrobić bez niszczenia sprzętu. W istocie, już to zrobił.

Inne kraje mogą jednak zyskać na zniszczeniu tych rurociągów, a przynajmniej dwóch amerykańskich urzędników otwarcie o to wezwało.

Carlson pokazał materiał z konferencji prasowej Białego Domu w lutym 2022 r., na której prezydent Biden ostrzega, że ​​jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę, Stany Zjednoczone „położą kres” Nord Stream 2. Zapytany: „Ale jak dokładnie to zrobisz, skoro projekt jest pod kontrolą Niemiec?” Biden odpowiedział: „Obiecuję ci, że będziemy w stanie to zrobić”.

Victoria Nuland, podsekretarz ds. politycznych w Departamencie Stanu USA, złożyła podobne obietnice w styczniu 2022 roku, kiedy stwierdziła, że ​​„Jeśli Rosja w taki czy inny sposób zaatakuje Ukrainę, Nord Stream 2 nie będzie działać”.

 

Jeffrey Sachs: „Stany Zjednoczone prawdopodobnie to zrobiły”

Inną osobą, która uważa, że ​​za to odpowiedzialne są Stany Zjednoczone, jest profesor Uniwersytetu Columbia, Jeffrey Sachs, 12 -letni ekonomista, analityk polityki publicznej, dyrektor Centrum Zrównoważonego Rozwoju i przewodniczący Komisji Lancet, który, nawiasem mówiąc, również otwarcie wyrażał swoje podejrzenia, że SARS-CoV-2 powstał w wyniku wspieranego przez USA programu badawczego w Chinach.

W ostatnim wywiadzie dla Bloomberga, Sachs zasugerował, że rurociągi zostały zaatakowane przez USA jako środek niszczenia rosyjskiej gospodarki, co nie udało się osiągnąć dzięki sankcjom. Gospodarz Bloomberga Tom Keene szybko się wtrącił, mówiąc: „Jeff, musimy się tu zatrzymać … Jakie masz na to dowody?” Sachs odpowiedział:: 13

„Cóż, po pierwsze, istnieją bezpośrednie dowody radarowe, że amerykańskie helikoptery wojskowe, które zwykle znajdują się w Gdańsku, krążyły nad tym obszarem. zakończyć Nord Stream”.

W zeszły piątek sekretarz stanu [Antony] Blinken na konferencji prasowej powiedział nam również niezwykłe oświadczenie, w którym powiedział, że „jest to również niesamowita szansa”. To dziwny sposób mówienia, jeśli martwisz się piractwem na międzynarodowej infrastrukturze o żywotnym znaczeniu.

Wiem, że jest to sprzeczne z naszą narracją; na Zachodzie nie wolno ci mówić takich rzeczy. Ale faktem jest, że na całym świecie, kiedy rozmawiam z ludźmi, myślą, że zrobiły to Stany Zjednoczone. Nawet dziennikarze w naszych gazetach, którzy są w to zaangażowani, mówią mi „oczywiście” (zrobiły to Stany Zjednoczone), ale nie pojawia się to w naszych mediach”.

 

Akt terroryzmu środowiskowego

Carlson podkreślił również wpływ sabotażu na środowisko. Do Morza Bałtyckiego spływają ogromne ilości gazu ziemnego, co może mieć zgubny wpływ na ssaki morskie na tym obszarze.

Gaz ziemny składa się również w 90% z metanu, kluczowego czynnika napędzającego, rzekomo, globalne ocieplenie wywołane przez człowieka, co aktywiści na rzecz zmian klimatycznych upierają się, że stanowi ostre i śmiertelne zagrożenie dla całej ludzkości.

„”Tak więc, jeśli martwisz się o zmiany klimatyczne, to co właśnie stało się z rurociągiem Nord Stream jest tak bliskie apokalipsy, jak nigdy dotąd” – mówi Carlson.

Biden uznał zmiany klimatyczne za najpilniejszą sytuację kryzysową w historii świata. Jeśli jego administracja jest odpowiedzialna za wysadzenie tych rurociągów, to są one również odpowiedzialne za znaczne pogorszenie zmian klimatycznych, ponieważ metan emitowany z tych rurociągów znacznie przewyższa metan uwalniany na przykład od krów, który Green Agenda tak bardzo chce wyeliminować. w celu „ocalenia planety”. Jak zauważył Carlson:

„Ludzie pouczający cię o twoim SUV-ie mogli wysadzić w powietrze rurociąg gazu ziemnego i stworzyć jedną z wielkich katastrof naszych czasów w jej wpływie na środowisko. Jeśli to zrobili, byłoby to najbardziej szalone, najbardziej destrukcyjne rzeczy, jakie kiedykolwiek zrobiła jakakolwiek amerykańska administracja.

Ale byłoby to również całkowicie zgodne z tym, co robią… Niszczą. Ci ludzie niczego nie budują. Ani jednej rzeczy. Zamiast tego niszczą i bezczeszczą — od historycznych pomników, przez Konstytucję, po infrastrukturę energetyczną.

I nikt w Kongresie nie próbuje tego powstrzymać. Przygotowują się na nieuchronny upadek. Dziś w nocy Senat właśnie przygotował ustawę o wydatkach z 35 milionami dolarów dla Departamentu Energii na „przygotowanie i reagowanie na potencjalne incydenty radiologiczne na Ukrainie.”

Ta ustawa podnosi wydatki USA na Ukrainę, na jej wysiłek wojenny oraz finansowanie jej rządu i energii, do 67 miliardów dolarów. Według Carlsona, to więcej niż cały budżet wojskowy Rosji na rok 2021.

 

Co się stanie później?

Innym oczywistym pytaniem, na które należy odpowiedzieć, jest: co dalej? Jak podkreśla Carlson, jeśli USA są odpowiedzialne za wysadzenie rurociągu Nord Stream, to w zasadzie weszliśmy w bezpośrednią wojnę z Rosją, jedną z największych potęg nuklearnych na świecie.

I z pewnością uzasadnione jest podejrzenie, że ten rodzaj terroryzmu przemysłowego, ten celowy sabotaż, będzie miał konsekwencje. Poza reakcją nuklearną Rosja mogłaby ewentualnie odpowiedzieć odcinaniem podwodnych kabli zasilających i transmisji danych, co natychmiast sparaliżowałoby zachodnie narody.

W wywiadzie dla Bloomberga Sachs omówił swoje głębokie obawy dotyczące tego, dokąd zmierzamy. Prawidłowo podkreślił, że świat znajduje się w okresie bezprecedensowej niestabilności, z groźbą wybuchu wojny nuklearnej, a jednocześnie cierpimy na hiperinflację , niedobory energii i nie tylko.

Co gorsza, nie podejmuje się żadnych wysiłków, aby rozwiązać którykolwiek z tych problemów. Zamiast tego światowi przywódcy działają w sposób, który eskaluje i pogarsza sytuację. „Tyle prowokacji pośród ogromnej niestabilności!” powiedział Sachs.

 

Cui Bono?

Kto więc skorzystałby na zniszczeniu dwóch gazociągów Nord Stream, z których jeden, nawiasem mówiąc, jeszcze się nie otworzył (Nord Stream 2). Wydaje się, że Stany Zjednoczone mają zarówno motyw, jak i intencję. Urzędnicy amerykańscy publicznie oświadczyli, że „w taki czy inny sposób” wyeliminowaliby Nord Stream 2, gdyby Rosja zdecydowała się na inwazję na Ukrainę, co oczywiście zrobiła.

Sabotując gazociągi, USA zyskują finansowo, zwiększając własny eksport gazu ziemnego, oraz zyskują, osłabiając potencjał dochodowy Rosji i jej wpływ na Europę. Utrata rurociągów jest również korzystna dla USA, ponieważ stawia Europę w sytuacji, w której nie może ona ulec pokusie opuszczenia trzymania strony Ameryki przeciwko Rosji. Jak zauważa The American Conservative:14 14

„Zima wkrótce nadejdzie do Europy. Jeśli narody europejskie zmęczą się zimnem i/lub płaceniem fortuny za ogrzewanie, mogą wyjść na ulice, domagając się, aby ich rządy naciskały na negocjacje pokojowe między Rosją a Ukrainą, aby przepływ rosyjskiego gazu może zacząć się od nowa. Ale teraz, gdy rurociągi Nord Stream są poważnie uszkodzone, ta możliwość została wykluczona…”

Może również skorzystać na tym Polska, która właśnie otworzyła własny rurociąg, podobnie jak Izrael, 15,16 , który rozpoczął negocjacje z Unią Europejską w sprawie dostaw gazu ziemnego, gdy Rosja zaczęła odcinać dostawy (patrz wideo powyżej) .

Rosja natomiast właśnie straciła wielomiliardową inwestycję, długoterminowy potencjał bogactwa i tym samym siłę geopolityczną, a także obecny wpływ na sankcje NATO.

Poza „wysyłaniem wiadomości”, że jest gotowa zniszczyć infrastrukturę cywilną, nic nie zyskuje na sabotowaniu własnych rurociągów, a taka wiadomość byłaby znacznie wyraźniejsza i bardziej racjonalna, gdyby zaatakowali czyjąś infrastrukturę, a nie własną. 

Na razie odpowiedź na pytanie, kto wysadził rurociągi Nord Stream, pozostaje nieuchwytna. Wygląda na to, że możemy tylko czekać na wyniki śledztwa niemiecko-nordyckiego sojuszu i mieć nadzieję, że zwyciężą chłodniejsze głowy.


Źródło: mercola.com

Przypisy:


ZASADY PUBLIKOWANIA KOMENTARZY
Prosimy o merytoryczne komentarze. Naszym celem jest obnażanie kłamstwa, a nie przyczynianie się do potęgowania zamętu. Dlatego bezpodstawne opinie zaprzeczające obiektywnej prawdzie publikujemy wyłącznie, gdy zachodzi potrzeba reakcji na fałszywe informacje.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com

%d blogerów lubi to: