Jak poważny będzie niedobór żywności?


HISTORIA W SKRÓCIE

  • Staje się coraz bardziej oczywiste, że poważne niedobory żywności będą nieuniknione, w mniejszym lub większym stopniu na całym świecie, a ceny żywności, która jest dostępna, będą nadal rosły
  • Koszty środków produkcji rolnej, takich jak olej napędowy i nawozy, gwałtownie rosną z powodu niedoborów – spowodowanych przez połączenie celowych i przypadkowych zdarzeń – a koszty te znajdą odzwierciedlenie w cenach żywności dla konsumentów jesienią i w przyszłym roku
  • Tajemnicze pożary, domniemane wybuchy ptasiej grypy i inne niewytłumaczalne zdarzenia zabijają zwierzęta gospodarskie i niszczą kluczową infrastrukturę. Od końca kwietnia 2021 r. co najmniej 96 gospodarstw rolnych, zakładów przetwórstwa spożywczego i centrów dystrybucji żywności w Stanach Zjednoczonych zostało uszkodzonych lub zniszczonych
  • W kwietniu 2022 roku indeks światowych cen żywności wzrósł o 58,5% powyżej średniej z lat 2014-2016, ze względu na zbieżność popandemicznego popytu globalnego, ekstremalnych warunków pogodowych, zmniejszających się zapasów żywności, wysokich cen energii, wąskich gardeł w łańcuchach dostaw, ograniczeń eksportowych, podatków i konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.
  • Wszystkie te czynniki razem wzięte sprawiają, że gwarantowane są niedobory żywności, inflacja żywności, a w niektórych miejscach może dojść do klęski głodu, dlatego teraz jest czas na przygotowania.

Dwa lata temu, w maju 2020 roku, przewidziałem, że po pandemii COVID-19 nastąpi klęska głodu, spowodowana celowym zamknięciem firm i globalnych linii zaopatrzenia 1

W zależności od tego, gdzie mieszkasz, zaczynasz teraz dostrzegać braki w mniejszym lub większym stopniu. Ale niezależnie od tego, jak sytuacja wygląda teraz, spodziewaj się zmian, potencjalnie drastycznych, w nadchodzących miesiącach i w 2023 r., ponieważ wtedy widoczne będą zmniejszone plony z obecnego sezonu wegetacyjnego.

Z każdym mijającym tygodniem staje się coraz bardziej jasne, że poważne niedobory żywności będą nieuniknione , mniej więcej na całym świecie, a jakakolwiek dostępna żywność będzie nadal drożała.

Koszty środków produkcji rolnej, takich jak olej napędowy i nawozy, gwałtownie rosną z powodu niedoborów — spowodowanych splotem zamierzonych i przypadkowych zdarzeń — a koszty te znajdą odzwierciedlenie w cenach żywności dla konsumentów, które przyjdą jesienią iw przyszłym roku.

Ponadto tajemnicze pożary, domniemane wybuchy ptasiej grypy i inne niewytłumaczalne zdarzenia zabijają zwierzęta gospodarskie i niszczą kluczową infrastrukturę. Od końca kwietnia 2021 r. co najmniej 96 gospodarstw rolnych, zakładów przetwórstwa spożywczego i centrów dystrybucji żywności w całych Stanach Zjednoczonych zostało uszkodzonych lub zniszczonych przez pożar (patrz poniżej). 2 , 3

Szacuje się, że w połowie czerwca 2022 r. w Ulysses w stanie Kansas zginęło około 10 000 sztuk bydła, 4 w tajemniczych okolicznościach. Oficjalne twierdzenie mówi, że bydło zdechło z powodu stresu cieplnego, ale wydaje się to wysoce nieprawdopodobne. Upał mógłby zabić słabsze bydło, ale 10 000 tego samego dnia?

W momencie zaginięcia bydła odnotowano temperatury około 100 stopni Fahrenheita5  ale w innych stanach również panowały temperatury 100 stopni, a nie odnotowano śmierci bydła.

Wszystkie te czynniki razem wzięte sprawiają, że możemy być pewni niedoboru żywności, inflacji cen żywności, a w niektórych miejscach nawet klęski głodu. Jeśli ktoś jeszcze nie zdecydował się na podjęcie decyzji, zachęcam go, aby rozpoczął przygotowania. Ci, którzy nie zdążą się przygotować, prawdopodobnie znajdą się w niezwykle trudnej sytuacji tej jesieni i w przyszłym roku. Nie pozwólcie, by tak się stało.

 

Jak bardzo jest źle?

W maju 2022 roku wielu ekspertów zaczęło wypowiadać się na temat nieuchronności nadchodzących niedoborów żywności. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych António Guterres ostrzegł przed „widmem globalnego niedoboru żywności w nadchodzących miesiącach”, jeśli nie zostaną podjęte międzynarodowe działania 6 , a The Economist zamieścił na swojej okładce artykuł „Nadchodząca katastrofa żywnościowa. 7

Podczas spotkania Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w 2022 r. w Davos, Kristalina Georgieva, dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego, powiedziała uczestnikom, że „niepokój związany z dostępem do żywności po rozsądnej cenie na całym świecie sięga zenitu ” 8 a prezydent Biden w marcu 2022 roku powiedział dziennikarzom, że niedobory żywności „będą realne 9

Raport Reutersa z 30 maja 2022 roku 10 wykazał, że w kwietniu 2022 roku indeks światowych cen żywności wzrósł o 58,5% powyżej średniej z lat 2014-2016, ze względu na zbieżność „popandemicznego popytu globalnego, ekstremalnych warunków pogodowych, zmniejszających się zapasów żywności, wysokich cen energii, wąskich gardeł w łańcuchach dostaw (…) ograniczeń eksportowych i podatków” w połączeniu z inwazją Rosji na Ukrainę.

Łącznie Rosja i Ukraina odpowiadają za aż 12% wszystkich kalorii sprzedawanych na świecie 11 , co sprawia, że ​​czas konfliktu jest szczególnie niebezpieczny dla świata. Nic dziwnego, że kraje, które są w dużym stopniu uzależnione od importu, odnotowały najbardziej gwałtowny wzrost cen żywności.

Na początku kwietnia 2022 r. prezes Fundacji Rockefellera Rajiv Shah i Sara Menker, założycielka Gro Intelligence, opublikowali w The New York Times artykuł 12 w którym obwiniali „wojnę Putina” za nadciągający kryzys żywnościowy, ale najwyraźniej byliśmy już na drodze do globalnego głodu na długo przed wkroczeniem Putina na Ukrainę.

Ważną rolę odgrywa na przykład pogoda – zarówno naturalna, jak i wytworzona. Jak zauważają Shah i Menker, „historyczna susza” nęka wiele części świata, w tym środkowo-zachodnie Stany Zjednoczone, Brazylię, Argentynę, Afrykę Północną, Bliski Wschód 13 i Indie. 14 Tymczasem tereny rolnicze Chin toną pod „najobfitszymi deszczami od 60 lat 15

 

 

Jak źle będzie?

Choć trudno jest przewidzieć, jak źle będzie w danym regionie, można bezpiecznie stwierdzić, że każdy powinien przygotować się na pewien stopień niedoborów żywności, niezależnie od miejsca zamieszkania, ponieważ mamy do czynienia z doskonałą burzą czynników, które mają charakter globalny i mogą wywołać dalekosiężne i nieprzewidywalne skutki uboczne.

Jak zauważył David Wallace-Wells w artykule New York Times z 7 czerwca 2022 r., odnosząc się do wykresów indeksów cen opublikowanych przez Reutersa oraz Shaha i Menkera: 16

(…) jedną rzeczą, której takie wykresy w oczywisty sposób nie sygnalizują, jest masowy głód. A jednak, zdaniem Davida Beasleya, byłego republikańskiego gubernatora Karoliny Południowej, który obecnie kieruje Światowym Programem Żywnościowym ONZ, właśnie to sugerują:

możliwość, że w wyniku trwającego kryzysu żywnościowego zaostrzonego przez wojnę na Ukrainie, zmiany klimatyczne i utrzymujące się skutki pandemii koronawirusa, 323 miliony ludzi „maszeruje w kierunku śmierci głodowej”, a 49 milionów „dosłownie stoi u progu głodu” …

[Warto pamiętać, że 49 milionów nie jest liczbą osób, które stoją w obliczu „ostrego braku bezpieczeństwa żywnościowego”, by użyć technicznego rozróżnienia kategorii stosowanego przez WFP.

Ta liczba jest znacznie wyższa: co najmniej 323 miliony, co oznacza wzrost, jak mówi Beasley, z 276 milionów przed wojną, 135 milionów przed pandemią i 80 milionów, gdy dołączył do W.F.P. w 2017 roku – czterokrotny wzrost w ciągu jednej kadencji. Czterdzieści dziewięć milionów to tylko liczba osób najbardziej narażonych na śmierć.

Przed wojną „ostrzegałem już świat, że rok 2022 i 2023 mogą być najgorszymi dwoma latami w świecie humanitarnym od II wojny światowej” – mówi Beasley, rozmawiając ze mną z Rzymu w ubiegły piątek.

Próbuję powiedzieć wszystkim, jak bardzo jest źle – jak bardzo będzie źle. A potem, w następnym tygodniu- jest gorzej niż mówiłem” … Beasley uważa, że rok 2023 może przybrać jeszcze mroczniejszy obrót.

Tegoroczny kryzys cenowy może zostać zastąpiony prawdziwym kryzysem podażowym, w którym żywność znajdzie się poza zasięgiem wielu milionów ludzi nie tylko z powodu cen, ale także z powodu bieżących warunków strukturalnych (w tym nieobsadzenia przyszłorocznych zbiorów na Ukrainie i gwałtownego wzrostu cen nawozów, które mogą stanowić jedną trzecią lub więcej całkowitych rocznych kosztów ponoszonych przez rolników), a świat może doświadczyć czegoś, co kiedyś było nie do pomyślenia: prawdziwego niedoboru żywności”.

Według Menkera, obecny problem „nie jest cykliczny”, ale raczej „sejsmiczny” – „To nie jest chwila, która przeminie” 17 Wallace-Wells pisze: 18

Przytacza ona dłuższą listę przyczyn, obejmującą nie tylko szok popytowy spowodowany pandemią i związane z nią problemy w łańcuchu dostaw, ale także „rekordową liczbę szoków podażowych”, które „wszystkie są związane z klimatem”, takich jak odbudowa populacji świń w Chinach w wyniku świńskiej grypy i wynikający z tego wzrost popytu na paszę, problem długu publicznego w krajach ubogich, efekt rozlewania się cen jednego towaru, który powoduje wzrost innego, a ten z kolei powoduje wzrost trzeciego itd.

„Każda z tych kwestii sama w sobie zostałaby uznana za duże wydarzenie rynkowe. Ale kiedy pięć z nich dzieje się w tym samym czasie, to sprawia, że ​​jest to zjawisko sejsmiczne” – mówi.

Transformacja Rosji i Ukrainy w „koszyki chleba świata” była „rolniczym cudem ostatnich 30 lat”, – mówi, unieważniając kataklizmiczne prognozy takich ludzi jak Paul Ehrlich i Klub Rzymski.

Wyeliminowanie tej podaży z rynku „nie jest nieistotnym podsycaniem ognia” – mówi. A co do ostatecznej skali skutków? Myślę, że będzie on tak duży, jak go stworzymy”.

 

Globalizacja to nieudany model

To powiedziawszy, Wallace-Wells wskazuje, że ekonomiści rolnictwa wydają się nieco bardziej optymistyczni, ponieważ „większość żywności jest spożywana w kraju, a nie sprzedawana na rynkach międzynarodowych”. Zatem w wielu obszarach mogą istnieć substytuty, które zastąpią niedobory.

Według ekonomistów rolnych „w chwili obecnej nie ma prawdziwego globalnego niedoboru żywności, jest tylko ten niezbyt ładnie brzmiący ‚kryzys cenowy’” – twierdzi Wallace-Wells19 ,a problemy z cenami można rozwiązać. Może to jednak wymagać czasu, którego wielu nie ma. Osobiście nie jestem pewien, czy poleganie na optymizmie ekonomistów rolnych to dobry pomysł.

Mimo że wiele żywności produkuje się i spożywa lokalnie, rolnicy na całym świecie zmagają się z rosnącymi kosztami produkcji i niedoborem niezbędnych środków produkcji. A jeśli z tego powodu lokalni rolnicy nie będą mogli uprawiać żywności, nie będzie żadnych substytutów, gdy import będzie się opóźniał.

Jak zauważa Daniel Greenfield z Gatestone Institute International Policy Council, globalizacja sprawiła, że ​​Stany Zjednoczone są wyjątkowo bezbronne, ponieważ globalizacja „globalizuje nieudolność globalnego porządku”20

„Zwolennicy globalizacji… właśnie odtworzyli marksistowskie centralne planowanie z nieco bardziej elastycznym modelem globalnym, w którym ogromne korporacje pokonywały globalne bariery, aby stworzyć najbardziej wydajne możliwe sposoby przemieszczania towarów i usług na całej planecie…

To, co naprawdę oznacza współzależny świat, to algierscy dżihadyści ostrzeliwujący Paryż, członkowie gangów z Salwadoru ścinający głowy Amerykanom w zasięgu wzroku Waszyngtonu D.C., niedobory tamponów i samochodów spowodowane wojną na Ukrainie …

Technokratyczny nowy porządek świata, w którym megakorporacje konsolidują rynki, a następnie rozdają produkty za pomocą systemów magazynowych „just-in-time”, przepływa teraz przez uszkodzony łańcuch dostaw. Rosnąca inflacja i międzynarodowe zakłócenia sprawiają, że nawet wielkie firmy nie są w stanie planować z wyprzedzeniem, więc produkują mniej i wzruszają ramionami na niedobory.

Jesteśmy w gospodarce czasu wojny, ponieważ nasz system stał się zbyt rozległy i zbyt mało elastyczny, aby dostosować się do chaosu. Biden wciąż powtarza, że Ustawa o Produkcji Obronnej dotyczy wszystkiego, aż z czasem cała gospodarka zostanie zsowietyzowana. Im bardziej rząd stara się narzucić chaosowi stabilność, tym mniej elastyczni i produktywni stają się dominujący gracze.

Konsolidacja rynku spowodowana regulacjami rządowymi sprawiła, że na szczycie rynku pozostała garstka firm. Kiedy jedna z nich, na przykład Abbott produkujący preparaty dla niemowląt, ma problemy, skutki są katastrofalne…

Za wszystkimi markami na półkach sklepowych kryje się chwiejny system sowiecki, w którym garstka ogromnych przedsiębiorstw powiązanych z państwem leniwie wytwarza produkty niskiej jakości w ramach rozległych łańcuchów dostaw, których już nie kontroluje, i nie odczuwa presji konkurencji, by działać lepiej …

W warunkach stresu punkty awarii są aż nazbyt oczywiste, a mniej oczywiste jest to, że system nie ma zamiaru ich naprawić … Elita, która nie ma nic do powiedzenia, reaguje na problemy bezsensownymi zapewnieniami, niewybrednymi dowcipami i mędrkowaniem. Podobnie jak sowiecka propaganda, jedyną rzeczą, jaką przekazują korporacyjne oświadczenia, jest ogromny dystans między życiem tych, którzy zarządzają systemem, a życiem tych, którzy znaleźli się w jego mechanizmach …

Biden i Demokraci chętnie obwiniali firmy o „czerpanie zysków” z inflacji wywołanej wydatkami federalnymi … Demokraci byli największymi orędownikami globalizacji. Ich regulacje doprowadziły do rekordowej konsolidacji rynku i redukcji miejsc pracy w kraju.

Korporacje były naciskane, aby eksportować brudne republikańskie miejsca pracy do Chin i utrzymywać „czyste” biurowe miejsca pracy Demokratów w kraju. Spustoszenie dotknęło klasę robotniczą i średnią, a całą naszą gospodarkę przebudowano tak, by była zależna od Chin i światowego łańcucha dostaw, o którym tylko globaliści mogli wierzyć, że jest kuloodporny… Po zaprzepaszczeniu amerykańskiej suwerenności gospodarczej globaliści okazali się niezdolni do utrzymania globalnej stabilności.”

 

Oczekuj drastycznych zmian

Pamiętaj, że Wielki Reset obejmuje odtworzenie globalnego systemu żywnościowego. Właśnie dlatego możemy być pewni, że żaden z obecnych problemów nie zostanie skutecznie rozwiązany ani zwalczony.

Zamierzają oni doprowadzić do rozpadu obecnego systemu żywnościowego, aby następnie „rozwiązać” problem, wprowadzając nowy system oparty na opatentowanej, hodowanej w laboratoriach, syntetycznej i genetycznie modyfikowanej żywności, wraz z cyfrową tożsamością, śledzeniem śladu węglowego oraz programowalną, scentralizowaną walutą cyfrową, która będzie śledzić nie tylko to, co jesz, ale także wszystko inne, co robisz.

Ostatecznym celem jest całkowita kontrola nad globalną populacją, a to będzie wymagało zniszczenia i rozmontowania obecnych systemów, w tym systemu żywnościowego. Jedynym sposobem na wyjście z tego zamierzonego chaosu jest zwiększenie samowystarczalności i stworzenie alternatywnych systemów równoległych na poziomie lokalnym, poza kontrolą globalistów.

Czy jesteś przygotowany na nadchodzącą katastrofę żywnościową?

 

 


Źródło: mercola.com

Przypisy:


ZASADY PUBLIKOWANIA KOMENTARZY
Prosimy o merytoryczne komentarze. Naszym celem jest obnażanie kłamstwa, a nie przyczynianie się do potęgowania zamętu. Dlatego bezpodstawne opinie zaprzeczające obiektywnej prawdzie publikujemy wyłącznie, gdy zachodzi potrzeba reakcji na fałszywe informacje.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com

%d blogerów lubi to: